Czy czeka nas greckie deja vu ze wzrostem cen złota w tle?

1

Wszyscy pamiętamy czerwiec 2011 roku i zamieszki w Grecji, a następnie kilka miesięcy spotkań, telekonferencji, debat MFW i polityków strefy Euro skutkujące wprowadzaniem programu naprawczego dla greckiej gospodarki. Czy zamieszki, strajki i sytuacja w Hiszpanii nie przypominają trochę tego co działo się dwa lata temu na Peloponezie? I co to wszystko ma wspólnego z ceną złota?

Okazuje się, że ma całkiem sporo…Oczywiście wchodzimy nieco na grunt ekonomicznych spekulacji ale nie są to wyssane z palca poglądy tylko trzeźwe spojrzenie na historie raptem z przed dwóch lat…historię „żywą”.

W okresie od lipca do września 2011 roku, kiedy trwała europejska debata nad programem naprawczym dla Grecji. W tym czasie notowania złota podskoczyło o ponad 25%. Dzisiaj cena złotego kruszcu ponownie wróciła do poziomów z połowy lipca 2011 toku. Kto dobrze wyczuł sytuacje mógł zarobić w kilka miesięcy nawet 30%, kto zaspał, dziś wyszedł praktycznie „na zero”.

graf1

Obecnie nie ma dnia, aby media nie informowały nas o sytuacji gospodarczej na półwyspie Iberyjskim. Blisko 5 milionów Hiszpanów (24% społeczeństwa) nie ma pracy. Wśród ludzi młodych co druga osoba jest bez pracy. Brak popytu zaczyna objawiać się deflacją, dług publicznych rośnie w tempie min. 10 punktów procentowych rocznie, a PKB ma spaść o -1,5%. Quo vadis Espanol?

Goldsaver.pl

 

Czy w takim razie wieszczę kolejną hossę na rynku złota? To nie do końca tak ale pamiętajmy, że zmiana cen złota jak i innych instrumentów finansowych uzależniona jest m.in. od wielu czynników gospodarczych i geopolitycznych. Z kolei przewidywanie następstw poszczególnych wydarzeń jest kluczem do osiągania zysków. Tym samym, drogi inwestorze, jeśli poczujesz greckie „deja vu” może warto zainwestować ponownie w złoto…

Łukasz Hajduk
rynekzłota24.pl

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. Dobry wieczf3rSP500 ewidentnie poertiwdził dziś odbicie od oporu jakim była dolna linia długoterm. trendu wzrostowego i zarysował wyrażnie średnioterm kanał spadkowy, wypełniając niemalże całą jego przestrzeń.Dax wyłamał się bardzo spektakularnie z krf3tkoterm. kanału wzrostowego.Gdybym był na długiej zacząłbym jeszcze dziś lub jutro szukać okazjii do wyjścia.W tej sytuacjii jutrzejsze otwarcie luką na W20 wydaje się niemalże pewne.Jeśli dane z Chin okażą się podobnie rozczarowujące jak niemieckie rynki mogą zjechać w 3 dni po 5-6%. /może z wyjątkiem Ameryki/W każdym razie ryzyko długiej na mikołajowy rajd znacząco wzrosło. Pozdrawiam

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.