Gdzie i jak przechowywać złoto? Praktyczne porady

5

Nawet 500 złotych rocznie może kosztować przechowanie złota w skrytce bankowej. Ten koszt obniża stopę zwrotu z inwestycji w metal, dlatego warto rozważyć trzymanie drogocennych przedmiotów w domu. Ten sposób nie jest pozbawiony jednak wad, bowiem metal może się uszkodzić, zniszczyć lub zniknąć po wizycie włamywacza. 

safe

Najbardziej popularnym sposobem przechowywania złota jest skrytka bankowa.

Nieliczne oddziały, najczęściej usytuowane w największych miastach, udostępniają miniaturowe sejfy stworzone z myślą o drogocennych przedmiotach. Klienci mają do wyboru kasetki lub skrytki. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, bowiem przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku. W obu przypadkach pomieszczenia są zabezpieczone po zęby, w dodatku mają zamontowany całodobowy system monitoringu. W przypadku samoobsługowych skrytek sejfowych, wynajmujący teoretycznie może korzystać z nich w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę. Wgląd w jej zawartość ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.

Ile to kosztuje? Opłata za wynajem zabezpieczonego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu korzystania. Im większa skrytka – tym drożej, im dłuższy czas użytkowania – tym taniej. W przypadku średniej wielkości skrytki, koszt roczny może się zamknąć w kwocie nawet 500 złotych, warto jednak wspomnieć, że do rachunku bank na początku współpracy dolicza różne koszty.

Teoretycznie to najpewniejsza metoda, ale w gruncie rzeczy trzymanie złota w banku mija się z ideą inwestowania w ten metal jako w bezpieczną przystań. Posiadacze kruszcu wolą go trzymać jak najdalej od jakiejkolwiek instytucji finansowej. Ostatni kryzys na Cyprze udowodnił, że depozyty w bankach w każdej chwili mogą uleć poważnemu uszczupleniu i to za przyzwoleniem rządu.

Goldsaver.pl

 

– Porozumienie jest w dobrym interesie narodu cypryjskiego i Unii Europejskiej – powiedział po nałożeniu podatku na depozyty powyżej stu tysięcy euro cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis. Obowiązkowa danina została nałożona w ramach administracyjnego postępowania likwidacji i restrukturyzacji banków, do którego nie było potrzebne głosowanie w parlamencie.

Skarbiec producenta lub dilera

Przechowywanie złota oferują również firmy, które zajmują się jego produkcją lub sprzedają. Zabezpieczenia w ich skarbcach często dorównują tym stosowanym w bankach. Oprócz tego inwestorzy nie muszą się obawiać o drastyczny wzrost zadłużenia państwa, kryzys polityczny lub niespodziewaną nacjonalizację depozytów, bowiem to zazwyczaj firmy prywatne. Z drugiej jednak strony, takie przedsiębiorstwo teoretycznie może w każdej chwili zbankrutować, a wtedy los przetrzymywanego w jej skarbcu złota i szybkość odzyskania stoi pod sporym znakiem zapytania. Warto więc korzystać tylko z najbardziej zaufanych dystrybutorów i producentów.

We własnym domu

Większość inwestorów decyduje się jednak na trzymanie metali szlachetnych w – w ich mniemaniu – najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli we własnym domu. To przede wszystkim najtańszy pomysł, jednak nie jest pozbawiony wad. Metal może przecież się uszkodzić lub nawet zniknąć po wizycie włamywacza. Kosztowności o wartości sięgających często dziesiątek tysięcy złotych to świetny łup dla złodziei.

Inwestycja w sejf

Aby temu zapobiec, bardziej przezorni inwestorzy inwestują w sejf. Jakość takiego zabezpieczenia najczęściej wyznaczona jest przez jego cenę, przy czym za najniższy wydatek uznaje się kwotę tysiąca złotych bez montażu. Odradza się jednak zakup sejfu w supermarkecie lub sklepie budowlanym, ponieważ jego otwarcie dla doświadczonego włamywacza to kwestia kilku minut.

Zwolennicy nieco bardziej alternatywnych sposobów zabezpieczania domowego złota sejfy zdecydowanie odradzają. Wręcz przeciwnie. Ich zdaniem, skrytka wbudowana w ścianę pierwsza przyciągnie uwagę i wzrok złodzieja. Dlatego nie warto przywiązywać większej uwagi do zabezpieczenia przechowywanego złota, tylko umieścić je w najmniej spodziewanym miejscu. Przykładem może być słoik z groszowymi monetami, do którego złodziej raczej nie zajrzy i nie zauważy podstępu.

Ubezpieczenie złota

Złoto przechowywane w domu można w dodatku ubezpieczyć. Na rynku dostępne są produktu zwracające koszty w przypadku zniszczenia lub kradzieży wszystkiego, co znajduje się na posesji. Towarzystwo zapłaci za szkody spowodowane pożarem, uderzeniem pioruna lub wizytą złodzieja.

Istotna jest jednak kwestia wysokości sumy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ograniczają ofertę najczęściej do sumy kilkunastu-, kilkudziesięciu tysięcy złotych. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli inwestor przechowuje przynajmniej kilka uncji złota, a w mieszkaniu ma jeszcze inne wartościowe przedmioty. Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zastrzegł dodatkowych limitów na jeden przedmiot. Zdarza się, że w umowie ubezpieczeniowej istnieje zapis, że towarzystwo pokrywa koszty jednego przedmiotu do kilku tysięcy złotych. Produkty stricte stworzone dla posiadaczy wartościowych metali na polskim rynku to wciąż rzadkość.

Każda forma ubezpieczania, chowania lub zabezpieczania złota inwestycyjnego wiąże się z poniesieniem kosztów lub czasu. Innymi słowy, stopa zwrotu z inwestycji w metal spada razem wraz z bardziej wymyślną i drogą formą.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

5 komentarzy

  1. Złoty polski na

    Ze swojej strony mogę polecić depozyt w Mennicy Skarbowej. Spółka ta funkcjonuje na rynku od 2011 jest notowana na giełdzie, SA więc nie żadna sp zoo z kapitałem 5000 wplaconym laptopem i komórką. Trzymalem u nich kilka liści 2 uncje i setkę w kilku depozytach prosto z zamówień które u nich złożyłem(ceny też mają dobre). A no i dają gwarancję skupu zdeponowanego towaru jeżeli chce się sprzefa5

  2. Skarbowa, chociaż ma SA to w sumie dość mała firma. Ich tzw. „oddziały” to punkty partnerskie. Mojego zaufania to nie budzi. Co innego Goldenmark SA, który jest właścicielem Mennicy Wrocławskiej. Proszę sobie odwiedzić jakikolwiek ich oddział.

  3. Pingback: Bank ziemny - jak wybrać miejsce i je przygotować? - Domowy Survival

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.