Nie ma tego złego, co by na złoto nie wyszło

0

Ani rynek akcji, ani surowców nie były nigdy specjalnie przewidywalne. Czasem mówiło się co prawda o stabilnej sytuacji na kursie złota, ropy czy miedzi, ale ostatnie tygodnie wyleczyły inwestorów skutecznie z takiego postrzegania rzeczywistości. Patrząc globalnie na sytuację makroekonomiczną, hiperbola nastrojów na rynku surowcowym, nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem.

prom_dywersyfOstatnie dni przyniosły nam odpowiedź na długo już zadawane pytania: czy cena złota będzie nieustannie rosnąć i czy możliwe jest załamanie kursu. Wobec koniunkturalnego marazmu i fatalnych danych makro, spodziewaliśmy się powrotu kursu złota na ścieżkę stabilnego, lecz nie spektakularnego wzrostu. Mimo że wielu analityków głośno krzyczało, że kurs jest mocno przeszacowany i nie odpowiada rzeczywistej wartości złota.

Od czego zależy cena złota?

Ale jak to w wielu takich przypadkach bywa, produkt, surowiec czy dzieło sztuki warte jest dokładnie tyle, ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. I tak było również ze złotem. Aż do czasu, kiedy dramatycznie brzmiące informacje dotyczące cypryjskiego złota, nie ujrzały światła dziennego. I nie ważne, że na samym początku bank centralny Cypru wcale doniesień o wyprzedaży złotego kruszcu nie potwierdził. Inwestorzy uciekli, a pozostał po nich tylko złoty pył, który opadł wraz z kursem do poziomu 1321 dolarów za uncję.

W przyrodzie nic nie ginie. Podobnie jest na rynkach – nie giną pieniądze, papiery wartościowe i surowce, zmieniając jedynie właścicieli. W odniesieniu do załamaniu cen złota, swoje pięć minut przeżyli inwestorzy indywidualni, którzy wyczyścili rodzime mennice ze sztabek i monet do samego spodu. Nawet amerykańska mennica musiała wstrzymać sprzedaż monet o wadze 0,1 uncji, ponieważ nie była w stanie przyjść z pomocą wszystkim potrzebującym. Ale czy nagła popularność wśród klientów detalicznych może w dłuższym terminie wpłynąć pozytywnie na kurs najcenniejszego z kruszców?

Goldsaver.pl

 

Wpłynąć może i pewnie tak się stanie, ale na pewno nie w stopniu pozwalającym na zdecydowany marsz kursu złota w górę. Choć przyznać trzeba, że inwestorzy indywidualni doskonale wyczuli moment i ruszyli do większych zakupów w sytuacji, w której cena złota była rzeczywiście niezwykle atrakcyjna.

Oczy zwrócone na banki centralne

Najistotniejsze pytanie dotyczy jednak polityki banków centralnych, które, jak pokazały wydarzenia na Cyprze, w ciągu kilku chwil są w stanie zatrząsnąć rynkami. Sprzedawać, czy nie? W tej sytuacji pozbywanie się zapasów złota byłoby irracjonalne, a odbicie kursu świadczy jednak o pewnej aktywności po stronie kupujących. Ale co dalej? Większe zaangażowanie i wiara w złoty kruszec rozbija się o słuszne zresztą obawy, że cypryjski scenariusz może się powtórzyć, a rozchwiany kurs złota może runąć jeszcze głębiej. Jeśli jednak gorszy czas dopadnie i rynek akcji, złoto pozostanie w dołku, a inne surowce nie będą dawały nadziei na wzrosty, gdzie mieliby lokować pozostający w coraz gorszych nastrojach inwestorzy? Przecież nie w polskie obligacje, których oprocentowanie jest ostatnio rekordowo niskie (rentowność 10-latek to ok. 3,5 procenta).

01 Kurs złota (USD) w ciągu ostatnich pięciu lat (źródło: Bankier.pl)

Skupmy się jednak na kursie złota, którego ostatnie załamanie było rzeczywiście spektakularne. Czy w najbliższej przyszłości taka sytuacja może się powtórzyć? Wiele wskazuje na to, że przy kolejnej nie do końca potwierdzonej informacji o większej wyprzedaży złota inwestorzy będą jednak trzymać nerwy na wodzy. Kryzys cypryjski na razie ucichł, a bank centralny jakiegokolwiek pogrążonego w kryzysie kraju na pewno poważnie zastanowi się przed wypuszczeniem nawet kontrolowanej plotki o ewentualnym pozbywaniu się rezerw złota.

Z drugiej strony nie możemy liczyć na to, że kurs poszybuje w górę i zbliży się choćby do poziomów z września 2012 roku, kiedy to złoto dobijało do 1800 dolarów za uncję. Mimo wszystko rynek akcji ma się całkiem przyzwoicie, a tylko warszawska giełda na tle innych parkietów wypada słabo. NASDAQ, począwszy od listopada zeszłego roku, dość regularnie pnie się w górę, zaliczając po drodze drobne wpadki, które jednak w konsekwencji były impulsami do jeszcze większych wzrostów.

Inwestującym w złoto pozostaje więc cierpliwe oczekiwanie na rozwój wydarzeń, a mroczne koszmary o kolejnym załamaniu nie powinny determinować nerwowej wyprzedaży wszystkiego co się świeci. Złoto, choć tylko „dla zuchwałych”, jest jednak inwestycją, która powinna być traktowana długoterminowo i jako lekarstwo na depresyjne stany inwestorów. Tym, którzy oczekują  spektakularnych zysków, mimo wszystko rekomenduje się rynki akcji, ze szczególnym wskazaniem na parkiety azjatyckie i południowoamerykańskie.

Ktoś jeszcze w ogóle pamięta o srebrze?

srebro_monety_american_eagle_fotFlickr_Nick_SkitchPatrząc na kurs srebra, wydawać by się mogło, że wszyscy inwestorzy już o nim zapomnieli… aż do czwartku, kiedy to srebro zyskało ponad 5 procent. Czyżby ten metal szlachetny dostał, wobec zawirowania na rynku złota (najpierw spore spadki, później zdecydowane odbicie), swoje pięć minut?

02
Kurs srebra (USD) w ciągu ostatnich trzech miesięcy (źródło: Bankier.pl)

Na daleko idące wnioski jest jeszcze zbyt wcześnie, szczególnie jeśli przeanalizujemy jak kurs srebra zachowywał się w ciągu ostatnich tygodni. Ostatnie trzy miesiące to niemal 30-procentowa strata, co nie stanowi zbyt dobrej zachęty dla rozsądnych inwestorów. Z drugiej jednak strony, popyt na srebro przemysłowe i produkcyjne (który stanowi ponad połowę światowego popytu) wciąż jest wysoki i wobec atrakcyjnej (niskiej) ceny srebra na rynku, wciąż rośnie.

Jeśli inwestorzy na całym świecie na dłuższy czas odzyskają zaufanie do metali szlachetnych i najcenniejszych kruszców, istnieje pora szansa, że i kurs srebra, może nie spektakularnie, ale stabilnie zacznie rosnąć.

Redakcja RynekZlota24.pl

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.