Złoto sfokusowane na sprawie Grecji, amerykańskim klifie fiskalnym oraz wystąpieniu Bernanke

0

Złoto, jak również  inne rynki, w obecnym tygodniu podporządkowane będą wydarzeniom toczącym się wokół Grecji. Jak pokazuje historia, wydarzenia polityczno-gospodarcze już niejednokrotnie „zatrząsnęły” rynkiem, powodując gwałtowne ruchy cen. Oczy wielu traderów surowcowych zwrócone będą również na doniesienia z Waszyngtonu w sprawie głośnego ostatnio „klifu fiskalnego”,  jak również  nie bez znaczenia wydaje się być wtorkowe wystąpienie szefa Fedu. 
Z wyników ankiety przeprowadzonej przez portal kitco.com (wśród analityków technicznych, dilerów złota, handlarzy kontraktami terminowymi) jasno wynika, że ponad 75% badanych opowiada się za dalszymi wzrostami cen surowca, 20 % ankietowanych obstawia pozostanie kursu w konsolidacji. Jedynie 5%  biorących udział w badaniu przewiduje spadki wartości metalu.

Według opinii Georga Gero – vice prezydenta i stratega surowcowego w RBC Capital Markets Global Futures – złoto podrożeje w obecnym, jak i następnym tygodniu.Porozumienie w sprawie Grecji z pewnością umocni wspólną walutę a to automatycznie pomoże złotu – tak natomiast wypowiadali się Gero i Daniel Pavilonis – brokerzy surowcowi z RJO Futures. Z łatwością zauważamy silne skorelowanie pary eurodolara z wykresem złota.  Od dołka przedwyborczego złoto podrożało z 1671 do obecnie niecałych 1750 dolarów.

Wspólna waluta natomiast umocniła się względem dolara. Kurs  urósł na poniedziałkowej sesji z poziomu 1,2661 do 1,30 (wzrost wyniósł ponad 3 cent). Według ekspertów z RJO Futures, przyznanie pakietu pomocowego Grecji zepchnie sprawę problemu zadłużenia na dalszy plan. Rynek skupi swoją uwagę na nadchodzącym wydarzeniu związanym z tzw. „urwiskiem fiskalnym” w USA.


Wznowienie rozmów Republikanów z Demokratami na temat rozwiązania ulg podatkowych oraz redukcji wszystkich wydatków rządowych to temat numer II w najbliższej przyszłości.  Mowa tu o podwyżce podatków o 600 mld dolarów.  Zwolnienie z ulg przestanie obowiązywać od przyszłego roku, także politycy Kongresu mają stosunkowo mało czasu. Według ekonomistów brak jakiejkolwiek reakcji może wprowadzić Stany Zjednoczone w recesję.

Istnieje kilka opinii na temat potencjalnego wpływu klifu fiskalnego na cenę złota.  Jedna z teorii zakłada wzrost wartości królewskiego metalu, gdyż postrzeganie złota jako bezpiecznej przystani zyska swoich nowych fanów. Podobnie było latem 2011 roku, kiedy toczył się spór prezydenta USA Baracka Obamy z Kongresem w sprawie poziomu deficytu i tempa jego redukcji.   Wówczas rynek surowca odnotował historyczne maksimum.  Przeciwnicy tej teorii zakładają, że klif fiskalny zmniejszy zakup złota przez inwestorów.

Zobacz w Mysaver TV

Ważnym punktem obecnego tygodnia będzie wystąpienie szefa Fedu zaplanowane na dzisiaj. Wystąpienie to poprzedza ostatnią w tym roku projekcję makroekonomiczną FOMC, zaplanowaną na 11-12 grudnia. Rynek bacznie będzie obserwował, co Bernanke zamierza zrobić z wygasającym wraz  z nowym rokiem programem tzw. Operacja Twist – czyli zamiany krótkoterminowych papierów na długoterminowe obligacje. Rynek ze szczególną uwagą i ostrożnością będzie weryfikował słowa szefa Banku Centralnego USA – podkreśla Bart Melek, dyrektor strategii surowcowych w TD Securities.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.