Mityczne stwory i ofensywne zastosowanie srebra

0

Srebro świetnie sprawdzało się w roli pieniądza. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Ma właściwości bakteriobójcze, więc występuje także w wielu wyrobach medycznych. Co jeszcze? Dziś niewiele się o tym mówi, ale w dawnych czasach srebro obok czosnku i osiki, stanowiło jeden z najbardziej niezawodnych środków w walce z wampirami, wilkołakami i innymi czarcimi pomiotami.

srebrowampiry

Srebrne kule

Uśmiech na twarzy wywołuje fakt, że jeden z największych dilerów metali szlachetnych w USA wprowadza do swojej oferty srebro w postaci amunicji. Oczywiście produkt ten jest jedynie repliką prawdziwej amunicji i nawiązuje raczej do amerykańskiej tradycji posiadania w domu małego arsenału na czarną godzinę. Srebrne naboje Apmexu to po prostu sztabki wlane w formę o kształcie naboju i nie posiadają prochu ani spłonki. Skoro jednak mówimy o srebrnych kulach, warto cofnąć się nieco w czasie. 

Vampire Killing Kit, fot. rawdonfox, flickr.com, CC BY 2.0

Vampire Killing Kit, fot. rawdonfox, flickr.com, CC BY 2.0

W muzeach do dziś można znaleźć wykonane w XIX wieku „Vampire Killing Kits”, czyli zestawy do zabijania wampirów, w skład których wchodziła woda święcona, krzyż, kołek z osiki, czosnek, srebrny sztylet oraz srebrne kule i pistolet.

Były to czasy przed wynalezieniem naboju scalonego (kula włożona w łuskę, w której znajduje się proch i spłonka), a kule miały rzeczywiście kształt kuli. Wampirolodzy do dziś spierają się, czy kula musi być wykonana w całości ze srebra czy jedynie posrebrzana. Srebro ma nieco mniejszą gęstość niż ołów, więc srebrna kula tej samej wielkości co kula z ołowiu, będzie miała inne właściwości balistyczne. Srebro jest także twardsze od ołowiu (w skali Mohsa: ołów – 1,5; srebro – 2,5), co z kolei przekłada się na zachowanie kuli w lufie w momencie wystrzału. W owych czasach broń była znacznie mniej precyzyjna niż dziś, a kule często były wylewane przez samych żołnierzy. Średnica kuli była z reguły nieco mniejsza, niż średnica lufy. Miększy ołów w zetknięciu ze ścianą lufy, mógł poddać się odkształceniu i posuwał się mniej więcej tym samym torem, twardsze srebro odbijałoby się od ścian lufy zmieniając trajektorię.

Raport rynku złota 2016

 

Choć nigdy nie przeoprowadzono solidnych badań balistycznych srebra, można przypuszczać, iż pocisk w całości odlany ze srebra musiałby zostać wystrzelony z dużo mniejszej odległości niż ołowiany, by mógł skutecznie sięgnąć celu.

Srebrny miecz wiedźmina

I drugi miecz, podobnej długości i wagi, srebrny. Częściowo, oczywiście. Stalowy trzpień okuty srebrem, także ostrza są stalowe, czyste srebro jest za miękkie, by dobrze je naostrzyć. Na jelcu i całej długości klingi znaki runiczne i glify, uznane przez moich rzeczoznawców za niemożliwe do odczytania, ale niewątpliwie magiczne.
Sezon burz, str. 96

Andrzej Sapkowski wykazał się dużym rozsądkiem w kwestii srebrnego miecza wiedźmińskiego. Nie jest on bowiem wykonany w całości ze srebra, a jedynie posrebrzany. Rdzeń klingi wykonany jest ze stali, co zapewnia mu odpowiednią twardość i wytrzymałość. Nadal jednak wątpliwość budzi trwałość takiego miecza. Stal hartowana ma twardość 9 w skali Mohsa. Srebro zaledwie 2,5. W zasadzie po kilku solidnych cięciach, miecz taki wymagałby ponownego posrebrzania.

Oczywiście niektóre opisy miecza mogą wprowadzić w błąd:

Z podłogi podjął podłużny pakunek, grubo owinięty owczymi skórami i okręcony rzemieniem. Rozwinął go, wydobył miecz z ozdobną rękojeścią, w czarnej, lśniącej pochwie pokrytej rzędami runicznych znaków i symboli. Obnażył ostrze, które rozbłysło lustrzanym blaskiem. Klinga była z czystego srebra.
Ostatnie życzenie, str. 26

Jak to zwykle bywa z mitami i legendami, nie ma jednej obowiązującej wersji. Podobno strzał w serce srebrną kulą mógł zabić wilkołaka, ale istnieje też wersja mówiąca, że srebro nie zabija, a jedynie rani i osłabia bestię. To samo tyczy wampira, którego uśmiercić może jedynie osika wbita w serce. Niemniej jednak przez wzgląd na właściwości odstraszające, warto posiadać choćby kilka uncji srebra w domu.

Mityczne stwory w Mennicy Wrocławskiej

wilolak1Mityczne postaci: Wilkołak 1 uncja srebra

Trudno z całą pewnością stwierdzić, dlaczego ludzie wierzyli w możliwość przeistaczania się człowieka w wilka, jednak postać wilkołaka pojawiała się niezależnie w wielu mitologiach i kulturach m.in. u Słowian, Germanów czy starożytnych Podróżnik Herodot twierdził, że wśród Neurów (lud zamieszkujący obecne dorzecze Dniestru, Bohu i Prypeci) panował zwyczaj przemiany w wilka.

Cecha monety:

  • Wybita ze srebra próby Ag .999,
  • jest prawnym śodkiem płatniczym,
  • nakład ograniczony do 5000 egzemplarzy,
  • zapakowana w eleganckie pudełko.

 

cerber1Postaci mitologii Greckiej: Cerber 1 uncja srebra

Cerber to trzygłowy pies z mitologii greckiej, który strzegł wejścia do świata zmarłych. Pilnował, by żywi nie mogli wejść do Hadesu, a zmarli go nie opuścili. Pochwycenie Cerbera było jedną z dwunastu prac Herkulesa.

Cechy monety:

  • Wykonana ze srebra próby .999,
  • nakład ograniczony do zaledwie 2000 egzemplarzy,
  • jest prawnym środkiem płatniczym,
  • posiada efektowne, zamszowe opakowanie.

 

Zobacz więcej

Przekaż dalej

O autorze

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.