#5 Od czego zależy wartość złota

0

Dlaczego inwestorzy w trakcie kryzysu najczęściej decydują się na lokowanie środków w złocie? Dlaczego na całym świecie uważane jest ono za skuteczny sposób na zabezpieczenie środków i przeniesienie wartości pieniądze w czasie?

Złoto ma jedną, zasadniczą cechę, która odróżnia je od pieniądza – nie da się go wykreować. Pieniądze można wyprodukować w każdej chwili, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, dziś odbywa się to poprzez wirtualne transakcje lecz skutek jest taki sam, jak w przypadku fizycznego dodruku. Większa ilość pieniądza na rynku oznacza, że jego wartość spada. W przypadku złota jest odwrotnie.

Aby wpuścić na rynek większą ilość złota, konieczne jest jego zwiększone wydobycie, a ono oznacza rosnące koszty produkcji i, tym samym, wzrost wartości kruszcu.

Te czynniki powodują, że kurs złota jest stabilny. Oczywiście, zdarzają się okresy, w których cena złota spada, jednak historia pokazuje, że w długiej perspektywie posiadanie złota jest skuteczną formą zabezpieczania oszczędności. Gdy inwestorzy chcą szybko nabyć duże ilości złota – wówczas wartość kruszcu dostępnego na rynku zdecydowanie wzrasta. Z takimi sytuacjami mamy często do czynienia w przypadku kryzysów – finansowych i politycznych.

Goldsaver.pl

 

Gdy chwieje się rynek finansowy, inwestorzy szukają bezpiecznego sposobu lokowania kapitału. Zwracają się wówczas w stronę złota, które dzięki swojej fizyczności i ograniczonej dostępności stanowi środek bezpieczniejszy niż instrumenty finansowe. Z reguły w takich sytuacjach cena złota wzrasta.

Innymi słowy – gdy sytuacja jest niepewna, złoto zyskuje na wartości. Jeśli więc chcemy ubezpieczyć się na taką sytuację – warto, abyśmy pomyśleli o gromadzeniu złota już dziś.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.