#4 Zysk bez opodatkowania, czyli o wyjątkowej pozycji złota na rynku

1

Zaletą złota jest jego fizyczność. Złoto to nie tabelka w Excelu czy umowa obiecująca nam przyszłe zyski. Złoto to produkt, którego może dotknąć. I ta jego wartość jest doceniana przez osoby, które wybierają je jako sposób lokowania swoich oszczędności. Złota nie da się dodrukować, jak to ma miejsce w przypadku pieniądza. Jego podaż jest w dużym stopniu ograniczana przez globalne możliwości wydobycia.

Ale jednocześnie, złoto nie jest w polskim prawie podatkowym traktowane jako towar. Dlatego od złota nie musimy płacić podatku VAT. Tym różni się ono od nieruchomości, wina, obrazów i wszystkich innych towarów, w których możemy chcieć ulokować nasz kapitał lub oszczędności. .

Jeżeli kupujemy towar obłożony podatkiem VAT w wysokości 23%, to za produkt wart w rzeczywistości 500 zł, musimy zapłacić aż 615 złotych.
Kupując złoto warte 500 zł, płacimy za nie równe 500 zł. Taka jest właśnie namacalna zaleta zwolnienia z podatku VAT.

Jednocześnie, złoto, mimo że nie jest traktowane jako towar i stanowi sposób ulokowania naszego kapitału, zwolnione jest, w przeciwieństwie do innych instrumentów finansowych, z podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem Belki, który wynosi 19%. Taki podatek musimy odprowadzić, realizując zyski z akcji czy rachunków oszczędnościowych. A więc, jeśli na giełdzie zarobimy 500 zł, to po odprowadzeniu podatku zostanie nam 405 złotych.

Jak widać, w obydwu przypadkach różnica jest znaczna. I to właśnie ta różnica, oparta na wyjątkowej pozycji złota i zwolnieniu zarówno z VAT-u, jak i z podatku Belki, powoduje, że jest ono surowcem tak pożądanym.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. wydaje mi się, ba jestem pewien, że PIS na pewno wprowadzi jakiś podatek od handlu złotem.
    Ja bym się tak nie chwalił publicznie, ze zakup złota jest nieopodatkowany, bo to się źle skończy. :)

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.