„Wiedz, że coś się dzieje”

0

Z jednej strony od złota odwracają się fundusze ETF, z drugiej zaś przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego zapowiadają, że chcą ratować euro „za wszelką cenę”. Do tego dochodzą kolejne niepokojące dane z USA, które przybliżają nas do QE3. W takiej atmosferze złoto przebiło dziś pułap 1620 USD za uncję.

 

Fundusze ETF, które opierają się na prostej zasadzie odwzorowywania danego indeksu to dość popularna forma inwestowania w złoto, ale w określonej grupie inwestorów. W dodatku nie jest do końca jasne czy powiązanie ETF z indeksami giełdowymi można w równym stopniu przenosić na ETF inwestujące w złoto. W ostatnim czasie fundusze tego typu miały pozbyć się sporej części swoich zasobów kruszcu. Być może to element oczyszczania rynku z kapitału spekulacyjnego, o którym już pisaliśmy.

Tymczasem złoto zdaje się wciąż oczekiwać na poważniejsze ruchy finansowych decydentów z Europy i USA. Po zapowiedziach przedstawicieli EBC należy się spodziewać kolejnych akcji w stylu wykup obligacji zadłużonego po uszy południa lub pożyczki dla tamtejszych banków. Wszystko w imię ratowania projektu euro, czyli kolejna polityczna decyzja. Niepokój budzą też ostatnie dane z amerykańskich rynków nieruchomości i pracy. Co oznacza, że za oceanem możemy się wkrótce spodziewać pobudzania gospodarki w stylu FED czyli wielokrotnie już przekładanego luzowania polityki monetarnej (czyt. druku pieniędzy bez pokrycia). Jak już wielokrotnie pisaliśmy całą operację mogą opóźnić jedynie wybory prezydenckie w USA.

Wszystkim zmęczonym patrzeniem na to jak politycy ratują gospodarkę polecamy rejs do bezpiecznej złotej przystani.

Goldsaver.pl

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.