Złoto w polskim internecie

6

Kto decyduje się na zakup złota i innych metali szlachetnych przez internet? Głównie osoby, które chcą uzyskać niższą cenę i zwykle dobrze wiedzą co kupują. Czy bezpieczeństwo transakcji jest równie ważne i jakie produkty ze złota oraz srebra są najbardziej popularne w sieci?

emerytura

W połowie ubiegłego roku największy serwis aukcyjny w Polsce jakim jest Allegro zakazał handlu złotem i srebrem lokacyjnym, w tym pod postacią monet i sztabek. W komunikacie wydanym przez spółkę czytaliśmy: „Tego typu transakcje ze względu na ich specyfikę, obarczone były zbyt dużym ryzykiem, takim jak wydłużony czas realizacji, duże wahania kursu i związane z nimi ryzyko spekulacyjne”.

W internecie rozpętała się dyskusja na temat tej decyzji. Można przypuszczać, że mocną przesłanką dla takiego zakazu, poza tymi podanymi oficjalnie, była też spora liczba oszustw.

Krajobraz po Allegro

Dziś miejsc, w których możemy nabyć złoto lub srebro przez internet jest sporo. Jest to duże ułatwienie dla inwestorów, którzy szybko mogą poznać ofertę i porównać ceny. Pojawia się jednak wątpliwość – czy przy zawieraniu tak wartościowych transakcji nie powinniśmy udać się do salonu sprzedaży, biura czy też oddziału?

Kupując w firmie nie posiadającej fizycznego oddziału lub podającej jedynie adres korespondencyjny niewątpliwie ryzykujemy więcej niż u dilera, którego możemy odwiedzić w siedzibie.

Jednym z podstawowych kryteriów jakim powinniśmy się kierować przy inwestycji w szlachetne kruszce jest sprawdzenie wiarygodności firmy, w której chcemy dokonać zakupu. Warto przeanalizować jej formę prawną, kapitał zakładowy czy zabezpieczenia finansowe – przekonuje Paweł Drążek, dyrektor sprzedaży w Mennicy Wrocławskiej – czołowego sprzedawcy złota i srebra inwestycyjnego w Polsce.

Ponadto podmiot, od którego nabywamy złoto, powinien być wpisany do rejestru działalności kantorowej. Zezwolenie to reguluje prawo dewizowe i wydawane jest przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego – dodaje.

Osoby kupujące złoto w Internecie kierują się w dużym stopniu ceną. Możliwość szybkiego porównania kosztów zakupu to niewątpliwa przewaga zakupów w sieci. Nie można jednak zapominać o takich czynnikach jak czas dostawy, czy późniejsza gwarancja odkupu. Taka gwarancja nie jest niestety normą w polskim internecie.

Najpopularniejsze produkty

Po końcu sprzedaży złota na allegro wielu inwestorów szuka alternatywnych dostawców w sieci. Trudno jednak mówić o dominacji nad tradycyjnymi formami sprzedaży. W 2013 roku 10 najpopularniejszych produktów w internetowym sklepie Mennicy Wrocławskiej sprzedało się w liczbie ponad 20 tysięcy sztuk. Warto zauważyć, że dominowały wśród nich tańsze wyroby ze srebra takie jak jednouncjowe monety Wiedeńscy Filharmonicy czy Amerykański Orzeł. Choć sztabki o wadze 1 uncji, 5 gramów i 1 grama także cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Inaczej wygląda to poza interenetem. W 10 oddziałach w całej Polsce Mennica Wrocławska sprzedaje kilkakrotnie więcej sztabek i monet niż przez internet. Bardziej popularne niż w sieci jest również złoto, choć pod względem liczby sprzedanych przedmiotów dominują srebrne monety Wiedeńscy Filharmonicy.

– Decyzja o zakupie złota często wymaga czasu i nie chodzi jedynie o trafienie na lepszy kurs kruszcu. Wielu inwestorów traktuje zakup złota jako długoterminową formę oszczędzania. Tacy klienci chcą mieć pewność, że kupują certyfikowane monety lub sztabki u sprawdzonego dostawcy – podsumowuje Paweł Drążek.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

6 komentarzy

 1. Dużą wadą kupowania w internecie jest również brak anonimowości – musimy podać adres i zrobić przelew. Wiadomo, że da się kupić posługując się danymi innej osoby, ale o wiele łatwiej przyjść do oddziału, zapłacić gotówkę, dostać towar odręki i jechać do domu.

  Lubię złoto i gotówkę właśnie dlatego, że mam to w bezpiecznym miejscu i nikt nie wie ile czego mam i w razie czegoś ciężko będzie mi to zabrać (w odróżnieniu od kasy na koncie)

 2. Zgadzam się z użytkownikiem trlol. Znam wiele przypadków gdzie ktoś chciał zaoszczędzić kilka złotych i kupował w internecie. Potem wielkie rozczarowanie. Jeśli już ktoś chce kupić przez internet złoto, srebro to tylko w takim gdzie możemy odebrać osobiście, bo nie ma nic w tym złego, że ktoś w internecie wystawia towary.

 3. policjant łapówkarz na

  Po pierwsze „primo” – nie ma czegoś takiego jak polski interes.
  Po drugie „primo” – nie ma czegoś takiego jak polskie złoto.
  po trzecie „primo” – nie ma czegoś takiego jak tanie srebro lub tanie złoto.

 4. Ja tam wolę kupować złoto w realu niż przez internet.
  Internet- porównuje oferty i wybieram najlepszą
  Real – kupuję w jakimś oddziale lub bezpośrednio od osoby przez co:
  – wiem i widzę od razu co kupuję
  – odbieram i dostaje kiedy chcę a nie czekam x dni po zamówieniu
  – mogę sprawdzić od razu co dostaję i ewentualnie zadać od razu jakieś pytanie
  – mniej stresu związanego z zamówieniem, dostarczeniem, tym że kupuję bubel lub od jakiegos oszusta

  Jak juz zaoszczędzę tak aby kupic uncję to wolę zapłacić jeszcze 50 zł na dojazd do najbliższego miasta i anonimowo kupić złoto bez stresow

  • @elmrozek
   Bardzo słuszna postawa – zwłaszcza w przypadku pierwszego zakupu u danego dilera. Sam fakt posiadania oddziałów (najlepiej kilku i najlepiej prawdziwych oddziałów, a nie „punktów partnerskich” w zaprzyjaźnionych lombardach) jest swego rodzaju gwarancją, że mamy do czynienia z poważną firmą.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.