W pierwszej połowie 2014 r. Chińczycy kupili 947 ton złota

0

Chiński popyt na złoto pozostaje na wysokim poziomie. Wynik za pierwszą połowę 2014 r. jest co prawda o 201 ton niższy od analogicznego okresu w rekordowym 2013 r. Jest to jednak przede wszystkim zasługa wyjątkowo dużych zakupów po ubiegłorocznych spadkach cen. Obecnie brakuje bowiem tylko 191 ton do wyrównania wyniku za cały 2012 r.

576100_10057894

Popyt na złoto fizyczne w Chinach w pierwszej połowie 2014 r. wyniósł 947 ton. Wynika to z danych dotyczących fizycznej dostawy na Shanghai Gold Exchange (SGE). Już w ubiegłym roku bloger Koos Jansen zauważył, że wielkość dostaw na SGE równa się popytowi na złoto w całym kraju. Zgodnie z tym, w 2013 r. Chińczycy kupili 2 197 ton złota. Skromnie wygląda przy tym wielkość popytu podawana przez Światową Radę Złota (WGC), według której chiński popyt wyniósł w ubiegłym roku 1 066 ton.

Obserwacje Koosa Jansena potwierdził niedawno szef SGE, Xu Luode. Podczas swojego przemówienia w trakcie forum Stowarzyszenia Londyńskiego Rynku Kruszców (LBMA) w Singapurze przyznał on, że w ubiegłym roku chiński popyt na złoto przekroczył dwa tysiące ton. Tym samym szacunki niezależnego holenderskiego blogera znalazły swoje potwierdzenie w ustach osoby, która, jak mało kto (a już na pewno lepiej niż WGC), zna chiński rynek złota.

Wynik z pierwszej połowy 2014 r. jest o 201 ton (spadek o 17,5 procent) mniejszy niż wielkość popytu w analogicznym okresie ubiegłego roku. Chińczycy zakupili wtedy 1 148 ton złota, głównie dzięki szybkiej reakcji na nagły spadek cen w kwietniu. W ciągu jednego tygodnia na SGE właściciela zmieniło wtedy prawie 120 ton złota.

Goldsaver.pl

 

Wielkość chińskiego popytu na złoto w 1. połowie 2013 r. (1 148 ton)

Źródło: http://www.ingoldwetrust.ch

Źródło: http://www.ingoldwetrust.ch

 

Wielkość chińskiego popytu na złoto w 1. połowie 2014 r. (947 ton)

Źródło: http://www.ingoldwetrust.ch

Źródło: http://www.ingoldwetrust.ch

Rok 2013 był jednak wyjątkowy pod względem rozmiarów popytu, dlatego warto porównać chiński popyt na złoto na przestrzeni ostatnich kilku lat:

tabela

Wielkości te nie uwzględniają ponadto zakupów Ludowego Banku Chin (PBOC), który, zdaniem Koosa Jansena i jego informatorów, nie kupuje złota na Shanghai Gold Exchange. Uzasadnieniem miałoby być m.in. to, że PBOC kupuje złoto za dolary, których się pozbywa, zaś na SGE można płacić wyłącznie w yuanach.

Grzegorz Jaeger

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Pracownik Oddziału Mennicy Wrocławskiej w Opolu. Współpracuje z Instytutem Misesa, prowadząc Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. W przeszłości stypendysta Fundacji PAFERE i autor felietonów ekonomicznych w Radiu Opole.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.