Złoto z Południowej Afryki w Polsce

3

Rand Rafinery jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów złota na świecie. Wyprodukowane w niej złoto trafia również do Polski.

Fot. mennicawroclawska.pl

Fot. mennicawroclawska.pl

W ciągu 94 lat działalności Rand Rafinery z Republiki Południowej Afryki dostarczyła na światowy rynek około 50 tysięcy ton złota. Stanowi to blisko 30% dotychczas wyprodukowanego złota na świecie.

Rand Rafinery oferuje złoto w sztabkach, monetach bulionowych i medalach, dostarcza półprodukty jubilerskie i krążki, z których wybijane są monety przez inne mennice. Ponadto świadczy usługi rafinacji, logistyczne i przechowywania metali szlachetnych. Oprócz złota w Rand Rafinery produkuje się srebro, z którego są wyrabiane m.in. sztabki i monety.

Rafineria posiada akredytację „Good Delivery” wydaną przez London Bulion Market Associacion (LBMA) i jest jednym z pięciu arbitrów, którzy sprawują nadzór nad przestrzeganiem standardów jakościowych przez producentów złota. Akredytowana jest również przy giełdach, gdzie prowadzony jest handel złotem.

Firma działa zgodnie z zasadami odpowiedzialnego biznesu określonymi przez LBMA w dokumencie Responsible Gold Guidance. Prowadzona w związku z tym polityka korporacyjna ma m.in. na celu zapobieganie łamaniu praw człowieka, finansowaniu lub czerpania korzyści z konfliktów wojennych, praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Zobacz w Mysaver TV

W Rand Rafinery wytwarza się złoto, z którego bita jest jedna z najpopularniejszych monet na świecie – Krugerrand. Jej emisję rozpoczął rząd Apartheidu w 1967 roku aby promować południowoafrykańskie złoto, kiedy system z Bretton Woods chylił się ku upadkowi. Sporo wysiłku włożono dla promocji tej monety, lecz wtedy było trudno z powodu sankcji nałożonych na RPA przez USA i inne kraje. Apartheid upadł i świat otworzył się na współpracę z RPA. Rafineria pracowała pełną mocą a Krugerrand wkrótce opanował świat. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych, najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej kupowanych monet na świecie. Ta legendarna moneta jest wykonana z 22-karatowego złota (próba 916,6). Dzięki domieszce miedzi jest bardziej twarda, więc odporna na zarysowanie i ścieranie niż czyste złoto. Obecnie produkuje się Krugerrandy o zawartości czystego złota: 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Są one prawnym środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki, jednak nie posiadają nominału, a ich wartość określa się na podstawie ilości zawartego w nich złota.

Na awersie monety przedstawiono popiersie Paula Krugera, pierwszego prezydenta Republiki Południowej Afryki, natomiast na rewersie – południowoafrykańską gazelę springbok.

Krugerrandy są produkowane w wersji bulionowej oraz specjalnej (proof), charakteryzującej się wyższą jakością wykonania. Monety typu proof oprócz wartości kruszcu posiadają również wartość kolekcjonerską, stąd ich ceny są wyższe niż monet bulionowych. Szacuje się, że obecnie w obiegu funkcjonuje 48 milionów uncji złota pod postacią Krugerrandów.

Mennica Wrocławska jest oficjalnym partnerem Rand Rafinery. Bezpośrednia współpraca z południowoafrykańskim potentatem zapewnia niezakłócone dostawy towaru. Dzięki współpracy z Rand Rafinery polscy zwolennicy inwestycji w złoto mają dostęp do jednej z najpopularniejszych monet na świecie.

Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Wcześniej pracował w renomowanych instytucjach finansowych, jak m.in.: Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego w Warszawie, Expandia Finance Polska, PZU Życie, Warszawskiej Giełdzie Towarowej, Investors TFI, zajmując w nich stanowiska od specjalisty do członka zarządu. Posiada bogaty dorobek publicystyczny w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego, instrumentów finansowych, inwestycji alternatywnych, analiz i zarządzania aktywami. Autor raportów i komentarzy ekonomicznych. Publikował w takich czasopismach, jak m.in.: Forbes, Bank, Polish Market, Rzeczpospolita, Gazeta Finansowa, Kurier Finansowy, Rynki Zagraniczne, CEO, CFO, Businessman.pl, Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza oraz internetowych portalach finansowych.

3 komentarze

  1. Kto mi powie czemu od kilkunastu dni nie wyświetlają mi się wykresy z aktualnymi notowaniami cen złota srebra. Ma tez tak ktoś że zatrzymały mu się wykresy na 5.12.2014 i nie sposób zmienić by wyświetliło świeższe notowania? No ja zauważam ze ostatnio były zmiany, i w szacie strony i w samych wykresach, no ale jednak co mi po nowych jak zwyczajnie nie działają!!! Chyba będę musiał zmienić strony na które zaglądam, a dokładnie jedną taką co się popsuła

  2. ruszyła, udało się maszyna z notowaniami online działa. dzięki o uprzejma Redakcjo. Tak więc me posty można pozamykać z powodu braku rzeczowości.
    By the way. A może jesteście w stanie na święta spełnić jeszcze jedno moje marzenie : uncja na trochę poniżej 1K dol :)

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.