Analiza: Grecja winduje ceny złota

1

Głównie dzięki silnym wzrostom w poniedziałek i wtorek, kurs złota kończy miniony tydzień na ponad 2,5-proc. plusie. Dobre nastroje wśród inwestorów to zasługa przede wszystkim rosnącej globalnej awersji do ryzyka w związku z trudną sytuacją polityczną w Grecji. Rynek wycenia uncję obecnie na poziomie 1220 dolarów, czyli najwyżej od października. Czy jednak nadchodzące dni będą równie udane?

4626059291_1738480f17_b

Tylko we wtorek kurs złota poszedł w górę o 2,3 procent po tym, jak premier Grecji Antonis Samaras zapowiedział przedterminowe wybory prezydenckie. Choć rola greckiego prezydenta jest właściwie niewielka, to jednak kwestią zapalną jest tu właśnie sposób jego wybierania. Otóż w Grecji prezydenta wybiera parlament – głosuje trzystu deputowanych i żeby go ustalić, kandydat potrzebuje dwóch trzecich głosów. Problem w tym, że w rękach rządowej koalicji jest obecnie 155 głosów, czyli o wiele za mało. Jeśli nie uda się wybrać prezydenta (Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK mają na to trzy próby), to rząd będzie musiał podać się do dymisji, a w ciągu miesiąca powinny zostać rozpisane przedterminowe wybory parlamentarne. Inwestorzy obawiają się, że jeśli do tego by doszło, stery u władzy mogłaby przejąć lewicowa Syriza, która sprzeciwia się unijnemu planowi ratowania tamtejszej gospodarki i nie wyklucza opuszczenia strefy euro.

Obawy o reformy w zadłużonej Grecji wywołały duże wahania na rynkach akcji. Najważniejszy indeks notowany na parkiecie w Atenach w ciągu dnia stracił aż 13 procent, pociągając za sobą w dół ogromną większość europejskich grup spółek. Mocno traciły też greckie obligacje, dziesięciolatki potaniały o około 10 procent i ich oprocentowanie wyniosło już ponad 8 procent. Naturalnie zyskali na tym posiadacze złota. Kruszec wśród inwestorów wydaje się jedną z najlepszych alternatyw, kiedy na rynkach akcji lub długu „leje się krew”.

Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na notowania była sytuacja na rynku dolara. Amerykańska waluta osłabiła się w minionym tygodniu w stosunku do globalnego koszyka o ponad procent. Warto jednak dodać, że kiedy dolar tracił najmocniej – a więc w poniedziałek i wtorek, na rynku nie pojawiły się żadne kluczowe informacje, które sugerowałyby inwestorom odwrót od tej waluty. Zapoczątkowana w minionym tygodniu tendencja może być więc jedynie chwilowa. Tym bardziej, że na środę zapowiedziane jest ostatnie już w tym roku posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas którego członkowie FOMC zdecydują nie tylko o wysokości stóp procentowych, ale również zaprezentują najnowsze projekcje ekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki.

Goldsaver.pl

 

Inwestorzy oczekują przede wszystkim, że Fed doprecyzuje termin kiedy zdecyduje się podnieść koszt pieniądza. Zwłaszcza po ostatnich danych. W poprzednim tygodniu pisaliśmy, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła w listopadzie plus 321 tysięcy, wobec 234 tysięcy miesiąc wcześniej i oczekiwanych 232 tysięcy. Był to najmocniejszy wzrost zatrudnienia od stycznia 2012 roku i równocześnie pięćdziesiąty miesiąc wzrostu z rzędu.

Kurs złota znajduje się od początku listopada w trendzie wzrostowym, w czasie którego uncja złota podrożała o niemal sto dolarów. Patrząc na notowania, w najbliższych dniach bardzo możliwa jest niewielka korekta, bowiem aktualna cena znajduje się niemal na linii górnego ograniczenia tego trendu. W nieco dalszej perspektywie złoto ma szanse na dalsze wzrosty, a najbliższym przystankiem będzie najprawdopodobniej pułap 1250 dolarów. Jeśli i on zostanie pokonany, przed inwestorami pojawi się bardzo interesująca wizja walki o dalsze wzrosty – następne poziomy oporu zawieszone są dopiero powyżej 1300 dolarów za uncję. 

 

Fot. DoctorWho, Flickr.com, CC BY-ND 2.0

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Absolwent elektroniki na Politechnice Wrocławskiej i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach samorządowych i naukowych, a także w czasie zarządzania własną firmą informatyczną. Pasjonat tzw. Trzeciego Sektora, Prezes Fundacji Politismos.

1 komentarz

 1. grzes19580527 na

  Bzdury opowiadasz Drogi Panie.
  Kurs złota poszedł w górę w stosunku do PLN.
  W relacji z USD kurs się nie zmienia, więc co Grecja ma do tego?
  Widać drogi autorze, że masz ogromne parcie zaistnieć.
  Pozdrawiam.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.