W 2014 r. złoto drugie po dolarze

0

Obraz notowań metali szlachetnych w 2014 r. mocno zdeterminował rosnący kurs dolara. Cena złota w dolarach spadła w ciągu roku o 1,75 procent. Jednak dla osób, które chcą lokować swój niedolarowy kapitał w złocie, większe znaczenie ma wycena tego kruszcu w ich własnej walucie. W takim porównaniu nie znajdziemy już waluty, w której cena złota w 2014 r. zanotowałaby spadek.

Fot. mennicawroclawska.pl

Fot. mennicawroclawska.pl

Przegląd zacznijmy od dolara. Wskaźnik U.S. Dollar Index pokazuje wycenę dolara względem koszyka wybranych walut zagranicznych (euro, jen, funt, dolar kanadyjski, korona szwedzka, frank szwajcarski). Szczególnie w drugiej połowie wartość tego wskaźnika zanotowała znaczny wzrost.

Źródło: http://www.hardassetsinvestor.com

Źródło: http://www.hardassetsinvestor.com

Widać to także w porównaniu notowań różnych aktywów w obu połowach 2014 r. W pierwszych sześciu miesiącach najlepiej radził sobie rynek towarowy, ale już w drugiej połowie roku notowania metali szlachetnych (głównie srebra i platyny) i surowców (głównie ropy naftowej) znacznie się pogorszyły.

COMM-Commodities-Are-Best-Performers-for-First-Half-of-2014-12262014-lg

W drugiej połowie 2014 r. to dolar był najlepiej wycenianym aktywem. W ciągu całego roku bardzo dobre wyniki notował również amerykański rynek akcji. Oprócz niego jeszcze tylko kanadyjska giełda zanotowała lepszy wynik od złota (wyniki notowań giełdowych i wycena złota porównywane w walucie danego kraju).

Zobacz w Mysaver TV

GoldOutperformedStocksExceptinUSandCanadain2014

W 2014 r. dolar nie miał konkurencji wśród innych walut, z których najmniej wobec niego straciła indyjska rupia (-2,22 procent) i chiński renminbi (-2,72 procent). Od tych walut lepiej spisywało się jednak złoto, które w 2014 r. straciło wobec dolara 1,75 procent (spadek z 1204,1 na 1183 dolarów za uncję).

XAUUSD

Jeśli spojrzymy jednak na wykresy notowań ceny złota wyrażone w złotówkach i euro, otrzymamy już inny obraz.

XAUPLN

XAUEUR

W złotówkach cena wzrosła o 15,26 procent (wzrost z 3633,6 do 4188 zł/uncja), a w euro o 11,69 procent (wzrost z 875,1 do 977,4 euro/uncja). Jest to zdecydowany wzrost, choć największy skok złoto zaliczyło względem rosyjskiego rubla – o 73 procent.

Z pozostałych metali szlachetnych najlepiej względem dolara radził sobie pallad (wzrost o 11,35 procent). Platyna i srebro zanotowały znaczne spadki – odpowiednio o 11,75 i 19,38 procent.

XPDUSD

XPTUSD

XAGUSD

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Pracownik Oddziału Mennicy Wrocławskiej w Opolu. Współpracuje z Instytutem Misesa, prowadząc Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. W przeszłości stypendysta Fundacji PAFERE i autor felietonów ekonomicznych w Radiu Opole.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.