Chiny wciąż drenują londyńskie skarbce

1

Jednym z ciekawszych zjawisk na rynku złota jest wędrówka złota do Chin, której najpopularniejsza trasa rozpoczyna się w Londynie, przechodzi przez Szwajcarię i Hongkong, by w końcu trafić do Chin. Dzięki otwarciu się Chin na import złota również przez Pekin na tej trasie pojawił się w kwietniu 2014 r. skrót, którym złoto trafia także bezpośrednio z Wielkiej Brytanii.

Fot. mennicawroclawska.pl

Fot. mennicawroclawska.pl

Wielkość fizycznej dostawy na Shanghai Gold Exchange (SGE) pokazuje, że chiński popyt na złoto pozostawał w 2014 r. na wysokim poziomie. W ubiegłym roku skarbce SGE opuściły 2102 tony tego kruszcu.

Źródło: www.bullionstar.com

Źródło: www.bullionstar.com

Na ten moment nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaki udział w podaży tego złota miały import, wydobycie kopalni oraz przetop. Na początku grudnia szef SGE, Xu Luode powiedział jednak, że do listopada Chiny zaimportowały ponad 1100 ton złota, a do końca roku liczba ta powinna osiągnąć 1200-1300 ton.

Od 2013 r. najpopularniejszy szlak, którym złoto wędruje do Chin, rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii. Prześledzenie tej wędrówki możliwe jest dzięki danym dotyczącym wymiany międzynarodowej pomiędzy krajami leżącymi na tym szlaku.

Wielka Brytania

Trasa rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii. Chodzi tu przede wszystkim o Londyn, w którym mieszczą się skarbce kustoszów Londyńskiego Rynku Kruszców, skarbiec Banku Anglii i skarbiec kustosza największego złotego funduszu ETF. Strona LBMA podaje, że w londyńskich skarbcach znajduje się ok. 7,5 tys. ton.

Zobacz w Mysaver TV

Londyńskie złoto przechowywane jest w formie 12,5-kilogramowych sztabek o próbie 995. Zanim trafi dalej na wschód przetapiane jest zwykle w Szwajcarii na kilogramowe sztabki o próbie 999. Do listopada 2014 r. włącznie Wielka Brytania wyeksportowała do Szwajcarii 579 ton złota netto.

Źródło: www.bullionstar.com

Źródło: www.bullionstar.com

Jednak od kwietnia 2014 r. coraz więcej złota trafia bezpośrednio do Chin, dzięki możliwości importu przez Pekin oraz zwiększonej zdolności produkcyjnej chińskich rafinerii. Bezpośredni eksport złota z Wielkiej Brytanii do Chin osiągnął do listopada 2014 r. 105 ton.

Źródło: www.bullionstar.com

Źródło: www.bullionstar.com

W efekcie tego odpływu uszczuplił się stan posiadania największego złotego funduszu ETF – SPDR GLD. W ciągu 2014 r. jego zasoby zmniejszyły się o 89 ton. W 2013 r. ubytek był znacznie większy – 552 tony.

Szwajcaria

Drugim etapem wędrówki złota jest Szwajcaria. Import złota do Szwajcarii w pierwszych jedenastu miesiącach wyniósł 1597 ton. W tym samym czasie eksport wyniósł 1616 ton.

Źródło: www.bullionstar.com

Źródło: www.bullionstar.com

Najwięcej złota Szwajcaria eksportuje do Indii (457 ton), Hongkongu (324 tony) oraz Chin (188 ton).

Źródło: www.bullionstar.com

Źródło: www.bullionstar.com

Hongkong

Hongkong jest główną bramą eksportową, przez którą złoto trafia Chin. W pierwszych jedenastu miesiącach eksport z Hongkongu do Chin wyniósł 752 tony netto (33 procent mniej niż w ubiegłym roku).

7

Z ponad 1100 ton złota, które wg szefa SGE zostały zaimportowane przez Chiny, 752 tony trafiły tam z Hongkongu, 188 ton bezpośrednio ze Szwajcarii, a 105 ton bezpośrednio z Wielkiej Brytanii. Ponadto Wielka Brytania wyeksportowała 579 ton złota netto do Szwajcarii, a Szwajcaria 324 tony złota do Hongkongu. Dane te pokazują, że londyńskie skarbce wciąż zasilają chiński rynek złota.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Pracownik Oddziału Mennicy Wrocławskiej w Opolu. Współpracuje z Instytutem Misesa, prowadząc Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. W przeszłości stypendysta Fundacji PAFERE i autor felietonów ekonomicznych w Radiu Opole.

1 komentarz

  1. A wszystko za jakiś czas skończy się tym, że Chiny zaskoczą świat, amerykanom powiedzą „sprawdzam” (w temacie obligacji) i ogłoszą, że juan jest wymienialny na złoto (nadadzą parytet).

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.