Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 11-15.01.2016

0

Początek roku był chyba o wiele bardziej emocjonujący, niż wydawało się większości z nas. Niewiele niestety wskazuje na to, że były to złe dobrego początki – atmosfera zagęszcza się zarówno na naszym krajowym podwórku, jak i przede wszystkim na świecie.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Dożyliśmy czasów, w których trudno wskazać tydzień kiedy to nie będziemy mieli do czynienia z jakimś istotnym wydarzeniem pośrednio lub bezpośrednio wpływającym na sytuację na rynkach finansowych. I dotyczy to zarówno wydarzeń zaplanowanych, jak i tych trudnych do przewidzenia. O ile tych drugich prognozować i odnosić się do nich nie sposób, o tyle wszelkie wydarzenia dotyczące np. publikacji danych makro, bądź wystąpienia polityków czy innych ważnych dla finansowego świata osób możemy przynajmniej określić w czasie.

Oczy całego świata zwrócone są przede wszystkim na Chiny. Teraz każda publikacja danych czy inne ważne wydarzenie związane z gospodarką w tym państwie będzie z pewnością szeroko komentowane. W tym tygodniu istotne będą w tym kontekście dwa dni – środa i czwartek, kiedy to poznamy dane dotyczące eksportu i importu (środa) oraz informację związane z podażą pieniądza, wysokością stóp procentowych i liczbie udzielonych w Chinach nowych kredytów (czwartek). Ale wiele istotnych informacji trafi w tym tygodniu na rynek ze Stanów Zjednoczonych (dane makro + wystąpienia szefów Fed).

W Polsce w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie RPP (od środy), na którym zapadnie decyzje odnośnie do wysokości stóp procentowych (w czwartek). Natomiast w piątek kluczowe dla Polski będą informacje dotyczące inflacji w grudniu zeszłego roku – prognozy mówią, że ceny w stosunku do zeszłego roku spadły w naszym kraju o 0,5 proc.

Goldsaver.pl

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia:

Poniedziałek, 11.01

Hiszpania – dane o produkcji przemysłowej
Czechy – dane dotyczące stopy bezrobocia
Strefa euro – indeks Sentix (nastoje inwestorów w strefie euro)
Kanada – liczba rozpoczęcia budowy nowych domów
USA – wystąpienie Dennisa Lockharta, szefa Fed z Atlanty

Wtorek, 12.01

Czechy – PKB, inflacja i sprzedaż konsumencka
Wielka Brytania – wyniki dotyczące produkcji przemysłowej
Strefa Euro – publiczne wystąpienia członków EBC
USA – wystąpienia szefa Fed z Dallas (Roberta Kaplana) oraz wiceprezesa Fed (Stanleya Fischera), w nocy czasu polskiego wystąpi także w przemówieniu Barack Obama
Indie – dane o produkcji przemysłowej i inflacji

Środa, 13.01

Polska – bilans płatniczy oraz rozpoczęcie posiedzenia RPP
Rumunia – dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz inflacji
Węgry – produkcja przemysłowa
Francja – dane dotyczące inflacji
Strefa euro – produkcja przemysłowa, a także wystąpienie członka zarządu EBC (Sabine Lautenschläger)
USA – informacja na temat budżetu federalnego oraz kolejne wystąpienia szefów Fed (Chicago, Boston) oraz publikacja Beżowej Księgi (informacja o stanie amerykańskiej gospodarki)
Chiny – dane dotyczące wymiany handlowej

Czwartek, 14.01

Polska – dane dotyczące podaży pieniądza oraz decyzja odnośnie do wysokości stóp procentowych
Węgry – inflacja konsumencka
Niemcy – szacunki rocznego PKB
Wielka Brytania – stopy procentowe
Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
USA – liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, ceny eksportu i importu oraz wystąpienie szefa Fed z St. Louis
Australia – zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia

Piątek, 15.01

Polska – wskaźnik przyszłej inflacji wg. BIEC oraz przede wszystkim dane GUS o inflacji w grudniu
Hiszpania – inflacja konsumencka
Słowacka – inflacja konsumencka
Strefa euro – bilans handlu zagranicznego
USA – wyniki sprzedaży detalicznej, inflacja producencka, produkcja przemysłowa oraz wystąpienie szefa Fed z NY (William Dudley)

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.