Analiza: Uncja złota w górę po interwencji Arabii Saudyjskiej w Jemenie

1

Złoto drożeje drugi tydzień z rzędu. Tym razem kurs poszedł w górę o 1,4 proc. i znajduje się obecnie niewiele poniżej linii 1200 dolarów za uncję. Szlachetny kruszec zyskuje dzięki wzrostowi awersji do ryzyka na globalnych rynkach po zaostrzeniu konfliktu w Jemenie.

4499623059_9e46f2bd92_b

Bezpośredni sygnał do wzrostów dała Wall Street. Najważniejsze indeksy w czwartek mocno traciły – S&P500 oraz przemysłowy Dow Jones około 1,5 proc., a technologiczny Nasdaq niemal 2,4 proc., w przypadku którego była to najsłabsza sesja od roku. Przecena momentalnie przelała również na pozostałe rynki, zaś globalna niepewność tradycyjnie przełożyła się na wyższe wyceny surowca.

Tym, co spowodowało wzrost awersji do ryzyka, była informacja o zbrojnym ataku Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Pierwszego dnia konfliktu została zbombardowana stolica kraju Sana, w ataku miało zginąć kilkanaście osób, również cywile. Arabia Saudyjska zdecydowała się interweniować w Jemenie po tym, jak powstanie szyickiego ruchu Huti obaliło prezydenta gen. Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Bojówkarze mają obecnie kontrolę nad krajem.

Z pewnością nie jest to konflikt lokalny. Po atakach lotniczych do interwencji lądowej szykuje się koalicja sunnickich państw, złożona z Egiptu, Sudanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Bahrajnu. Jak zapewniają przywódcy koalicji z Arabii Saudyjskiej, interwencja w Jemenie będzie kontynuowana, dopóki Huti nie wycofają się i nie złożą broni.

Zaangażowanie Arabii Saudyjskiej wynika z faktu, że Huti nie walczą w pojedynkę. Rebelia inspirowana jest przez zwaśniony Iran, który od pewnego czasu walczy o dominację w regionie. Teheran zaangażowany jest w różne konflikty w Iraku, Syrii i Libanie. Iran rzecz jasna dementuje wszystkie sugestie jednak wiadomo, że od dłuższego czasu finansuje Huti, między innymi w ramach militarnych szkoleń.

Temat jest o tyle ważny, ponieważ może mieć negatywny wpływ na poprawiające się ostatnio stosunki na linii USA-Iran. Co prawda Stany Zjednoczone jak ognia starają się uniknąć tego konfliktu, co udowodniły wcześniejszym wycofaniem wojsk z Jemenu. Barack Obama zadeklarował, ze udzieli wyłącznie logistycznego i wywiadowczego wsparcia koalicji Arabii Saudyjskiej. Problem w tym, że rebelianci mocno liczą na pomoc Teheranu. Już teraz mówi się, że bez prawdziwego wsparcia militarnego, zryw rebeliantów może bardzo szybko upaść.

Iran stoi więc przed poważnym konfliktem interesów. Z jednej story zależy mu na przewadze nad Arabią Saudyjską w regionie. Z drugiej jednak boi się o pogorszenie stosunków z USA. Zwłaszcza przez pryzmat trwających właśnie w Lozannie rozmów dotyczących zamrożenia programu nuklearnego w zamian za zniesienie gospodarczych sankcji. Teheran gra o wiele i może dużo stracić. Musi bowiem przekonać grupę mocarstw (złożoną z USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec ), że program ma służyć wyłącznie celom energetycznym. Jeśli to się uda, będzie mógł na nowo sprzedawać swoją ropę naftową na światowych rynkach. Aktualnie wydaje się więc, że konflikt na linii Arabia Saudyjska – szyici Huti rozegra się raczej bez oficjalnego udziału Iranu.

Fot. Ian Burt, Flickr.com, CC BY 2.0

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Absolwent elektroniki na Politechnice Wrocławskiej i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach samorządowych i naukowych, a także w czasie zarządzania własną firmą informatyczną. Pasjonat tzw. Trzeciego Sektora, Prezes Fundacji Politismos.

1 komentarz

  1. To zastanawiające, w jaki sposób w mediach mówi się o konflikcie na Ukrainie. Dyskutuje się, jakiej pomocy należy udzielić, ilu polskich żołnierzy pojedzie i kto wysłał uzbrojenie, czyli jak podsycać spirale wojenną. Nie rozważa się w ogóle scenariuszy zakończenia konfliktu i nie proponuje się rozwiązań mających wprowadzić trwały pokój. Do czego to doprowadzi? Czemu polscy politycy angażują się w ten konflikt a pozostałe państwa graniczące na zachód od Ukrainy starają się zachować neutralność? Co powoduje, że Polacy boją się rosyjskiej reakcji i dlaczego straszy się nas głowicami atomowymi a w pozostałych państwach ludzie nie mają takich zmartwień? Zastanów się, dlaczego ceny gazu w Polsce są najwyższe a u naszego sąsiada na Słowacji są najniższe? Jeśli znajdziesz odpowiedzi na te pytania to proszę przemyśl czy nie warto podpisać petycje- O nie wciąganie państwa polskiego w konflikt zbrojny. 70 osób podpisało petycję. Pomóż nam osiągnąć cel 100 podpisów. Tutaj jest link:
    http://www.citizengo.org/pl/signit/19682/view

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.