KGHM największym producentem srebra w 2014 r.

0

Kurs złota zanotował w minionym tygodniu niewielki wzrost. W dolarach cena zwiększyła się o 0,89 procent, a w złotówkach o 0,17 procent. Coraz mniej złota trzymają w skarbcu Fedu w Nowym Jorku zagraniczne banki centralne, Shanghai Gold Exchange testuje kolejny kontrakt, tym razem na zasadach fixingu. Natomiast w opublikowanym przez Thomson Reuters GFMS raporcie z rynku srebra największym producentem w 2014 r. okazał się polski KGHM.

ceny złota i srebra

Ze skarbca Fedu w Nowym Jorku ubywają kolejne tony złota

Fed opublikował dane o ilości złota zgromadzonego na zagranicznych depozytach w jego skarbcu w Nowym Jorku. W marcu jego ilość zmniejszyła się tam o 10 ton. Był to już jedenasty miesiąc z rzędu, w którym nastąpił odpływ złota. W ubiegłym roku ubyło z niego 177 ton, a w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. 40 ton złota. W efekcie na zagranicznych depozytach w nowojorskim Fedzie znajduje się obecnie 5 979 ton złota.

Źródło: www.zerohedge.com

Źródło: www.zerohedge.com

 

Testy chińskiego fixingu złota

Chiny przeprowadziły w kwietniu testy denominowanego w juanie fixingu złota. Zostały one przeprowadzone przez Shanghai Gold Exchange przy udziale największych banków chińskich oraz kilku banków zagranicznych. Już w lutym Reuters informował, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony kontrakt na 1kg złota, którego cena będzie ustalana na zasadach fixingu. SGE ma być centralnym partnerem, który udostępni swoją platformę. Nie jest jednak jeszcze znany ostateczny wygląd fixingu. „To były na razie beta testy i jest jeszcze wiele miejsca na dyskusję” – powiedział jeden z traderów uczestniczących w testach.

Goldsaver.pl

 

KGHM największym producentem srebra w 2014 r.

W środę opublikowany został coroczny raport World Silver Survey. Popyt fizyczny w 2014 r. zmniejszył się o 4 procent względem poprzedniego roku (z 34,6 tys. ton do 33,2 tys. ton). To przede wszystkim wynik nadzwyczajnie wysokiego popytu w 2013 r., kiedy to mocno zwiększył się popyt na srebro w sztabkach i monetach. W 2014 r. rekordowy był natomiast popyt na srebrne wyroby jubilerskie (wzrost z 6 596 do 6 693 ton). Podaż srebra wzrosła w porównaniu z 2013 r. o 6 procent, a to głównie dzięki zwiększonemu wydobyciu i dodatniemu saldu hedgingu producentów. Najwięcej srebra w 2014 r. wydobyto w: Meksyku (5 999 ton), Peru (3 779 ton) i Chinach (3 567 ton). Spośród firm na pierwszym miejscu znalazły się KGHM oraz Fresnillo, które wydobyły po 1 256 ton.

popyt

podaż

Słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy

W piątek opublikowane zostały dane z amerykańskiego rynku pracy. W kwietniu liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o 223 tys. Jest to wynik zbliżony do oczekiwań (228 tys.). Nastąpiła jednak rewizja danych z marca. Wcześniej opublikowane dane mówiły o 126 tys. dodatkowych miejsc pracy, ale liczba ta spadła do 85 tys., co jest najgorszym wynikiem od czerwca 2012 r. Poziom bezrobocia pozostał bez zmian (5,4 procent), a wskaźnik udziału w sile roboczej spadł po raz kolejny (do 69,45 procent). Słabe dane z rynku pracy odsuwają oczekiwany moment podwyższenia stóp procentowych.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Pracownik Oddziału Mennicy Wrocławskiej w Opolu. Współpracuje z Instytutem Misesa, prowadząc Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. W przeszłości stypendysta Fundacji PAFERE i autor felietonów ekonomicznych w Radiu Opole.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.