Analiza: Grexit to miecz obusieczny

0

Zaledwie przez dwa tygodnie cena złota utrzymała się powyżej linii 1200 dolarów za uncję. Przez moment znajdowała się nawet w pobliżu 1230 dolarów, jednak od tego momentu kurs szedł tylko w dół. Przesilenie nastąpiło w miniony wtorek, w trakcie którego cena gwałtownie przebiła psychologiczną barierę, spadając do 1180 dolarów.

17605933369_8f2eb9241b_k

Uzasadnienie tych spadków gołym okiem widać na wykresie US Dollar Index, czyli wskaźniku liczącym siłę amerykańskiej waluty do sześciu pozostałych, najważniejszych walut świata. Wskaźnik osiągnął pułap niemal 98 punktów i jest już w pobliżu najwyższych poziomów tego dziesięciolecia. Wzrost awersji do ryzyka (przejawiający się poprawą sentymentu na dolarze) był efekt wciąż niejasnego stanowiska odnośnie spłaty przez Grecję zobowiązań oraz generalnie przyszłości tego kraju w strefie euro.

Przypomnijmy, że Ateny już od czterech miesięcy prowadzą z MFW i Unią Europejską rozmowy w sprawie uruchomienia około 7 mld euro ostatniej transzy pomocy, która w obecnej sytuacji miałaby zapobiec bankructwu kraju. Niestety pożyczkodawcy domagają się od Gracji reform, podczas gdy ta większość odrzuca. Tymczasem zegar tyka coraz szybciej, bo już 5 czerwca mija termin spłaty 300 mln euro należności wobec MFW, bez czego fundusz nie zgodzi się na dalsze finansowanie bankruta.

Chmury zbierające się nad Grecją faktycznie są coraz ciemniejsze, a atmosferę pogarszają wypowiedzi czołowych polityków. Szefowa MFW Christine Lagarde przyznała niedawno, że opuszczenie kraju ze strefy euro jest całkiem możliwe. Rosnące prawdopodobieństwo Grexit coraz bardziej osłabia walutę Wspólnoty, a inwestorzy przenoszą się z kapitałem za Ocean.

Ten miecz jest jednak obusieczny. Główna przyczyna pogorszenia sentymentu na złocie, czyli umocnienie amerykańskiego dolara, po raz kolejny przysporzyła powodów do radości inwestorom w kraju. Podczas gdy złoto wyceniane w dolarze mocno spadło., tak licząc w złotym zniżki były zdecydowanie bardziej łagodne i wyniosły mniej niż procent. Patrząc z kolei na cały maj, kurs poszedł w górę o 4,5 proc., powiększając roczną stopę wzrostu do grubo już ponad 18 proc. Dla porównania WIG20, czyli najważniejszy indeks na polskiej giełdzie, urósł w tym samym czasie o … mniej niż pół procent.

Wróćmy jeszcze na chwilę do złota wycenianego w dolarze. Pułap na którym obecnie znajduje się– nie licząc chwilowego tąpnięcia w marcu – jest najniższym od początku roku. Linia 1175-1180 dolarów aktualnie wydaje się jednak całkiem silnym wsparciem, chroniącym przed dalszymi spadkami – kurs w ciągu ostatnich dwóch miesięcy już kilkakrotnie się od niego odbijał, podcinając skrzydła sprzedającym. Gdyby jednak niekorzystny sentyment dla złota w następnych dniach się utrzymał – głównie za sprawą Grecji – możemy mieć do czynienia z dalszymi spadkami w kierunku minimów z marca (1150 dolarów za uncję).

Fot. karim.hcini, Flickr.com, CC BY 2.0

Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Absolwent elektroniki na Politechnice Wrocławskiej i politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach samorządowych i naukowych, a także w czasie zarządzania własną firmą informatyczną. Pasjonat tzw. Trzeciego Sektora, Prezes Fundacji Politismos.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.