Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 18-22.01.2016

0

Miniony tydzień zdominowało przede wszystkim pierwsze w historii obniżenie ratingu polski (przez agencję S&P z “A-” na “BBB+”) i tym samym potwierdziła się postawiona przez nas teza, że wszystkich ważnych wydarzeń na rynkach przewidzieć po prostu się nie da.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Obniżenie ratingu dla Polski oczywiście nie zachwiało stabilnością gospodarki światowej, choć coraz częściej pojawiają się głosy, o możliwość nadejścia poważnego kryzysu. I choć na razie spodziewane jest, że tym roku świat mocniej się rozpędzi (do 3,5 proc. PKB), to jednak analitycy i ekonomiści bacznie przyglądają się wszystkim słabszym miejscom światowego systemu finansowego. A jest ich niestety całkiem sporo.

Wracają na nasze krajowe podwórko, mimo zapewnień ekipy rządzącej, że “nic się nie stało”, wesoło na pewno nie jest – przede wszystkim inwestorom. Na GPW czerwień bije po oczach, a inwestorzy z coraz większym zaniepokojeniem podchodzą do kolejnych proponowaną przez nową władzę rozwiązań. Jak tak dalej pójdzie, poziom 1700 pkt na WIG20 pozostanie miłym, ale tylko wspomnieniem.

W ciągu najbliższych dni, oprócz tych nieplanowanych, znów do czynienia będziemy mieli z wieloma istotnymi wydarzeniami, które pozwolą ocenić aktualną sytuację w globalnej gospodarce, jak i w poszczególnych krajach. Ważne dane opublikowane zostaną także w odniesieniu do sytuacji w Polsce.

Zobacz w Mysaver TV

poniedziałek, 18.01

Polska – wskaźnik inflacji bazowej
Japonia – dane dotyczące produkcji przemysłowej

Wtorek, 19.01

Niemcy – dane o inflacji konsumenckiej oraz indeks instytutu ZEW
Szwajcaria – inflacja producencka
Wielka Brytania – dane o inflacji konsumenckiej
Strefa Euro – dane dotyczące inflacji oraz bilansu płatniczego
Chiny – PKB, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna,

Środa, 20.01

Polska – przeciętne wynagrodzenie oraz zatrudnienie
Niemcy – inflacja producencka
Wielka Brytania – dane dotyczące stopy bezrobocia oraz zasiłków dla bezrobotnych
USA – inflacja, dane z rynku nieruchomości (rozpoczęte budowy domów oraz pozwolenia na budowy domów)
Kanada – stopy procentowe

Czwartek, 21.01

Polska – BIEC (wskaźnik dobrobytu), produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna
Strefa Euro – decyzja ws. stóp procentowych
USA – indeks Fed (z Filadelfii), wnioski o zasiłki dla bezrobotnych

Piątek, 22.01

Polska – dane dotyczące koniunktury konsumenckiej i gospodarczej
Strefa Euro – wystąpienie szefa EBC, Mario Draghiego, indeks PMI dla przemysłu i usług,
Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna
Francja – indeks PMI dla przemysłu i ułsug
USA – wskaźnik PMI dla przemysłu oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym

Powyższe wydarzenia, to tylko część tych, które decydować będą o sytuacji na rynkach i w gospodarce w ciągu całego tygodnia. Niestety znów należy zachować ponadprzeciętną czujność, ponieważ jak to ostatnio bywa – nie ma dnia, ani godziny, w ciągu których wydarzyć by się nie mogło coś równie, a nawet bardziej dla rynków istotnego. Sytuacja w Chinach, na rynku walutowym, nie wspominając o notowaniach złotówki, to tylko niektóre obszary. Warto także pilnie śledzić notowania złota, które zalicza właśnie całkiem udany początek roku.

fot.pixabay.com

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.