Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 01.02-07.02.2016

0

Sytuacja na Wall Street, notowania ropy, złota, dalsza rozbieżność banków centralnych w odniesieniu do prowadzonej polityki względem stóp procentowych i słuszne pytania o perspektywy rozwoju światowej gospodarki. W tej ostatniej kwestii coraz więcej pytań pojawia się w kontekście gospodarki za oceanem, której według coraz większej liczby opinii grozi zbliżająca się recesja.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem lekkiego odbicia indeksów na Wall Street oraz na ropie, aczkolwiek trudno na tej podstawie wyciągać pozytywne wnioski. Sytuacja na rynkach jest dalej bardzo napięta – do nerwowej atmosfery w Chinach dochodzą poważne wątpliwości o rzeczywisty stan gospodarki w Stanach (Fed co prawda stopy podniósł, ale inwestorzy i analitycy wątpią w zapewnienia, że sytuacja trwale poprawiła się) oraz pogłębiający się kryzys w Unii Europejskiej. Ta ostatnia sprawa nie przekłada się co prawda na razie bezpośrednio na globalną gospodarkę, ale zawirowania na rynku walutowym już są widoczne.

Tydzień obfitować będzie także w wiele istotnych wydarzeń i publikacji danych, które z pewnością pozwolą na precyzyjniejsze określenie bieżącej sytuacji w gospodarce i na rynkach. Czy będą to optymistyczne dane, które wprawią inwestorów w nieco lepsze nastroje?

Pozostaje mieć taką nadzieję, choćby w przypadku parkietu warszawskiego, gdzie od pół roku atmosfera daleka jest od entuzjastycznej. Wpływy politycznych decyzji, brak perspektyw na bardziej spektakularne debiuty i ogólnie bardzo złe nastroje wokół samej giełdy stawiają ją daleko od najmocniejszych parkietów w Europie.

Poniedziałek, 1.02

Polska – Indeks PMI oraz Wskaźnik Rynku Pracy wg. BIEC
Strefa Euro – indeks PMI dla przemysłu oraz wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré)
Niemcy – Francja, Włochy, Hiszpania – indeks PMI dla przemysłu
Stany Zjednoczone – dochody i wydatki Amerykanów oraz PMI i ISM dla przemysłu

Wtorek, 2.02

Strefa Euro – stopa bezrobocia oraz inflacja PPI

Środa, 3.02

Polska – posiedzenie RPP i decyzja ws. stóp procentowych (konferencja po posiedzeniu RPP o 16:00)
Strefa Euro – konferencja szefa EBC Mario Draghiego oraz indeks PMI Services i sprzedaż detaliczna
Chiny – PMI dla sektora usług
Japonia – PMI dla sektora usług

Czwartek, 4.02

Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
Stany Zjednoczone – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz zamówienia w przemyśle, a także jednostkowe koszty pracy

Piątek, 5.02

Niemcy – zamówienia w przemyśle
Stany Zjednoczone – stopa bezrobocia oraz bilans handlowy i dane dotyczące kredytów konsumenckich

Jak widać, w tym tygodniu publikowane będą przede wszystkim dane dotyczące indeksów PMI w najważniejszych gospodarczo krajach świata. Czy nastroje menedżerów będą impulsem do poprawy nastrojów na rynkach? To zależeć będzie przede wszystkim od danych azjatyckich i amerykańskich, bo to właśnie na te regiony zwrócone są oczy analityków i inwestorów.

Na naszym krajowym podwórku istotne będzie w tym tygodniu posiedzenie RPP, w trakcie którego raczej nie zapadnie decyzja o podniesieniu stóp procentowych. Nie jest tajemnicą, że nowo wybrane polskie władze są zwolennikami utrzymania możliwie najniższych ich wartości, mimo że dane o polskim PKB okazały się lepsze od oczekiwań.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.