Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 29.03-1.04

0

Krótszy nieco tydzień w Polsce rozpoczynamy po dość spokojnej sesji na Wall Street. Choć w kalendarium ważnych wydarzeń gospodarczych nie widnieją żadne o podwyższonym dla rynków ryzyku, nie można wykluczyć, że jak to wielokrotnie miało miejsce w ostatnich miesiącach, będziemy z takimi mieć właśnie do czynienia.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Na potwierdzenie tej tezy niech wystarczy fakt, że w momencie pisania zapowiedzi wydarzeń tygodnia, otrzymaliśmy informację o porwaniu egipskiego samolotu z 55 osobami na pokładzie. Niestety do tego typu wiadomość musimy się powoli przyzwyczajać. Co gorsze, w coraz większym stopniu akty terroru zaczynają pośrednio wpływać na światowa gospodarkę. Widać to szczególnie w Unii Europejskiej, która staje się coraz bardziej podzielona, osłabiając tym samym swój potencjał gospodarczy.

Wciąż niejasna pozostaje kwestia ewentualnego wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. A to przyniosłoby oczywiście negatywne konsekwencje dla całej wspólnoty, w tym również dla Polski – wielu pracujących w Zjednoczonym Królestwie Polaków zostałoby zmuszonych do powrotu do kraju.

Jeśli chodzi o inne regiony świata, to uwaga inwestorów jak zwykle skupiona będzie na Azji, w tym przede wszystkim Chinach oraz na Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu poznamy ważne dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy oraz Indeksów ISM i PMI dla przemysłu (obie publikacje będą miały miejsce w piątek). Pod koniec tygodnia poznamy także odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Wielka Brytania, a także Strefa euro).

Goldsaver.pl

 

Najważniejsze dane i wydarzenia tygodnia:

Wtorek, 29 marca

Strefa Euro – podaż pieniądza
Japonia – stopa bezrobocia (już opublikowane – 3,2 proc)
Stany Zjednoczone – Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, Indeks zaufania konsumentów,

Środa, 30 marca

Strefa Euro – koniunktura gospodarcza
Stany Zjednoczone – Wnioski o kredyt hipoteczny, Raport ADP (raport przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w poprzednim miesiącu, w sektorze prywatnym, poza rolnictwem)
Japonia – produkcja przemysłowa

Czwartek, 31 marca

Polska – wskaźnik rynku pracy wg. BIEC
Strefa euro – inflacja HICP
Niemcy – bezrobocie
Wielka Brytania – PKB
Stany Zjednoczone – Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks Chicago PMI

Piątek, 1 kwietnia

Polska – indeks PMI dla przemysłu
Strefa Euro – Indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
Wielka Brytania – indeks PMI dla przemysłu
Stany Zjednoczone – stopa bezrobocia, indeks PMI dla przemysłu, zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, wydatki na inwestycje budowlane
Japonia – indeks PMI dla przemysłu
Chiny – indeks PMI dla przemysłu

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.