Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 25-29.04.2016

0

Choć w tym tygodniu poznamy bardzo wiele istotnych danych makroekonomicznych, inwestorów nad Wisłą coraz bardziej martwi przede wszystkim kondycja polskiej gospodarki, giełdy oraz rosnący poziom naszego zadłużenia.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Jako niewielka część globalnego systemu finansowego nie jesteśmy stanie oczywiście tą machiną zatrząsnąć. Nawet krach naszej gospodarki światowego kryzysu nie spowoduje. Jednak coraz częściej pojawiające się sygnały o pogarszającej się atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju zaczynają wpływać na naszą walutę, siłę naszej giełdy oraz nastroje inwestorów.

Na razie pogorszenia koniunktury we wskaźnikach nie widać. I oby tak pozostało. Aczkolwiek gigantyczne obciążenia dla budżetu, spadający rating, pogłoski o wyprzedaży polskich obligacji czy niejasna sytuacja wokół sytuacji prawnej na pewno Polsce nie pomagają.

W zbliżającym się tygodniu (w poniedziałek) poznamy dane dotyczące stopy bezrobocia. Tutaj niespodzianki raczej być nie powinno – prognozowany poziom 10 proc. raczej stanie się rzeczywistością. Ale oprócz wskaźników inwestorów bardziej martwi kondycja polskiej giełdy. Ta, po bardzo dobrym początku roku, ewidentnie wyhamowała. Jeszcze gorzej przestawia się sytuacja w kontekście ostatniego roku. Tutaj WIG20 stracił aż 22 proc., a dodać trzeba, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy i tak odrobił nieco poniesionych strat.

Jeśli chodzi o sytuację w innych krajach, to w tym tygodniu poznamy decyzję odnośnie do stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (oczekiwane jest utrzymanie dotychczasowego poziomu 0.25-0.50%) oraz tamtejszego PKB. Wiele informacji spłynie na rynki także z krajów Europejki oraz samej Strefy Euro, a także Japonii, gdzie odbędzie się posiedzenie i konferencja prasowa władz Banku Japonii.

Poniedziałek, 25 kwietnia

Polska – stopa bezrobocia,
Niemcy – indeks IFO (indeks nastrojów w biznesie)
Stany Zjednoczone – sprzedaż nowych domów

Wtorek, 26 kwietnia

Stany Zjednoczone – zamówienia na dobra trwałego użytku

Środa, 27 kwietnia

Strefa Euro – podaż pieniądza
Niemcy – indeks zaufania konsumentów (Gfk)
Wielka Brytania – PKB
Stany Zjednoczone – stopa procentowa

Czwartek, 28 kwietnia

Polska – wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg. BIEC
Strefa Euro – indeksy zaufania konsumentów
Niemcy – stopa bezrobocia
Stany Zjednoczone – PKB, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Japonia – stopa bezrobocia, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, komunikat i konferencja prasowa po posiedzeniu władz Banku Japonii,

Piątek, 29 kwietnia

Polska – inflacja
Strefa Euro – stopa bezrobocia, inflacja HICP,
Stany Zjednoczone – dochody i wydatki amerykanów, indeks PMI Chicago, Indeks Uniwersytetu Michigan

Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.