Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 4-6.05.2016

0

Przedłużony weekend uśpił nieco uwagę inwestorów. Pamiętać jednak należy, że nie na całym świecie obchodzone były święta – rynki finansowe żyły swoim życiem. Mało tego, w ciągu ostatnich dni poznaliśmy wiele istotnych danych makroekonomicznych i nie inaczej będzie do końca tygodnia.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Już w poniedziałek, 2 maja poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla przemysłu w wielu krajach, w tym także w Polsce. I niestety w tym przypadku wnioski nie są zbyt optymistyczne – wartość wskaźnika spadła do 51 pkt. wobec 53,8 miesiąc wcześniej. Jest to drugi największy spadek od początku kryzysu finansowego w 2008 roku i jasny sygnał, że polski przemysł nieco wyhamował. Analitycy prognozują, że taka sytuacja może mieć miejsce również w maju.

Jeśli chodzi o kolejne dni to dziś (w środę, 4 maja) poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz kilka istotnych wskaźników w Stanach Zjednoczonych. Tam największą uwagę przykuwać będą z pewnością zapasy ropy oraz wnioski o kredyt hipoteczny, a także spływające do końca tygodnia dane dotyczące sytuacji na rynku pracy, który cały czas jest pod baczną obserwacją analityków i inwestorów.

Jakby jednak nie spoglądać na rynki finansowe i wydarzenia w gospodarce, to jednym z najciekawiej wyglądających sektorów jest oczywiście rynek złota. Tam po wzroście wartości najcenniejszego z kruszców pod koniec zeszłego miesiąca widać ewidentne zawahanie. Pytanie teraz dotyczy oczywiście tego, czy jest to jedynie odpoczynek przez dalszymi wzrostami. Jest to o tyle istotne, że podobny poziom ceny złota mieliśmy nieco ponad rok temu. Był to jednak miły złego początek. W późniejszych miesiącach 2015 roku złoto zanurkowało aż do wartości 1048 dolarów za uncję.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia:

środa, 4 maja

Strefa Euro – indeks PMI dla usług, sprzedaż detaliczna
Niemcy – indeks PMI dla usłgu
Francja – indeks PMI dla usług
Stany Zjednoczone – bilans handlu zagranicznego, zamówienia w przemyśle, zamówienia na dobra trwałego użytku, indeks ISM dla usług, raport ADP,

czwartek, 5 maja

Stany Zjednoczone – osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, nowozarejestrowani bezrobotni,
Chiny – indeks PMI dla usług

piątek, 6 maja

Polska – rezerwy walutowe,
Stany Zjednoczone – stopa bezrobocia, kredyt konsumencki, zmiany zatrudnienia w przemyśle i w sektorze pozarolniczym
Chiny – indeks PMI dla usług

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.