Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 16-20.05.2016

0

Miniony tydzień na rynkach był niezwykle intensywny i niestety bardzo nerwowy. Wszystko przez agencję Moody’s, na której ocenę ratingu Polski oczekiwali już nie tylko uczestnicy rynków finansowych, ale także politycy, przedsiębiorcy, jak i pewnie zwykli ludzie. Jak się jednak okazało, nie było to jedyne wydarzenie, które w negatywnym stopniu wpłynęło na nastroje inwestorów.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Najważniejszą informacją, która trafiła na rynek nie była wcale ocena wiarygodności kredytowej Polski (agencja Moody’s utrzymała rating Polski, zmieniając jedynie perspektywę na negatywną). Języczkiem uwagi stały się zaskakująco słabe dane odnośnie do polskiego PKB – w pierwszych kwartale 2016 roku wzrost gospodarczy w Polsce był tylko o 3 proc. wyższy niż rok wcześniej. Dodajmy, że analitycy oczekiwali wartości 3,4 proc., a w poprzednich miesiącach polska gospodarka rosła w tempie 4,3 proc. Są to więc wyniki zaskakująco złe, odzwierciedlające pojawiające się problemy.

Oczywiście na wyciąganie daleko idących wniosków jest jeszcze zbyt wcześnie. Jednak wszystkim uczestnikom rynków finansowych w Polsce zapaliła się z pewnością czerwona lampka. Tym bardziej, że klimat inwestycyjny wokół naszego kraju nie jest niestety w ostatnich miesiącach najlepszy – rosnące obawy o koszty realizacji wyborczych obietnic znacząco osłabiają nie tylko nasz wizerunek, ale i gospodarczy potencjał. Pozostaje mieć nadzieję, że dane z I kwartał 2016 są jedynie wypadkiem przy pracy i wyjątkiem, a nie początkiem poważniejszego osłabienia.

Jeśli chodzi o wydarzenia w tym tygodniu to poniedziałek na rynkach minął spokojnie i w tym dniu nie mieliśmy okazji poznać istotnych informacji. Ale w kolejnych dnia będzie już ich całkiem sporo.

Zobacz w Mysaver TV

We wtorek poznamy istotne dane dotyczące amerykańskiej gospodarki – będzie to informacja dotycząca inflacji oraz sytuacji w sektorze budownictwa, który od czasu globalnego kryzysu finansowego jest pod baczną obserwacją analityków i inwestorów. W środę na rynek trafią dane dotyczące inflacji w strefie euro, poznamy także wysokość przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Natomiast w czwartek oczekiwać będziemy danych odnośnie do produkcji przemysłowej w Polsce, które będą szczególnie istotne wobec gorszych od oczekiwań danych o PKB z zeszłego tygodnia.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

wtorek, 17 maja

strefa euro – bilans handlu zagranicznego
Wielka Brytania – inflacja bazowa
Stany Zjednoczone – inflacja bazowa CPI, pozwolenia na budowę domów, rozpoczęte budowy domów, produkcja przemysłowa

środa, 18 maja

Polska – przeciętne wynagrodzenie
strefa euro – inflacja CPI
Wielka Brytania – bezrobocie
Japonia – PKB, produkcja przemysłowa

czwartek, 19 maja

Polska – produkcja przemysłowa, inflacja PPI, sprzedaż detaliczna, wskaźnik dobrobytu wg. BIEC
Strefa Euro – zamówienia budowlane
Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna
Stany Zjednoczone – indeks Fed z Filadelfii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

piątek, 20 maja

Strefa Euro – bilans obrotów kapitałowych
Stany Zjednoczone – sprzedaż domów na rynku wtórnym

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.