Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 23-27.05.2016

0

Atmosfera na rynkach zaczyna robić się coraz bardziej interesująca. Aczkolwiek jej ocena zależy od indywidualnych preferencji inwestorów. I choć w tym tygodniu na rynek nie trafią kluczowe dane makroekonomiczne ze świata, to z napięciem oczekiwać będziemy danych dotyczących polskiego rynku pracy.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Najważniejszą informacją dla inwestorów w Polsce jest fakt, że sytuacja wokół naszego kraju nieco się uspokoiła. Choć pewnie niestety tylko na chwilę. Chodzi o konsekwencje związane z działalnością agencji ratingowych. Mimo negatywnej perspektywy, polska waluta nieco odrobiła poniesionych strat. Z niewielką ulgą odetchnęła też giełda, aczkolwiek tam niestety poziom entuzjazmu w dalszym ciągu jest umiarkowany.

W dłuższej perspektywie inwestorów nad Wisłą w coraz większym stopniu zaczyna martwić stan polskiej gospodarki. Choć trudno mówić jeszcze o kryzysie, pojawiające się symptomy spowolnienia atmosferze na rodzimym rynku nie pomagają. Nie można nie wspomnieć też o ciągnącym się sporze politycznym, który niestety zaczyna rozrastać się do problemu rangi europejskiej. Sam fakt jego pojawienia się i brak możliwości porozumienia nie wspiera inwestycyjnej pozycji polski. Zaczynają to odczuwać zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni. W środę poznamy dane dotyczące bezrobocia, co z pewnością będzie kolejnym istotnym wskaźnikiem odzwierciedlającym sytuację w gospodarce, nie pozostanie to też bez wpływu na atmosferę na rynkach.

Dobrze, że w tym tygodniu Polacy wyjadą na drugim już w ciągu miesiąca długi weekend. Być może pozwoli to na ostudzenie emocji, wzięcie głębszego oddechu i poszukanie w kolejnych dniach sposobu na rozwiązane coraz konfliktu.

W tym tygodniu poznamy także informacje dotyczące przede wszystkim sytuacji u naszego zachodniego sąsiada, Niemiec (PKB, PMI, indeksy) oraz kilka wskaźników ze strefy euro, Stanów Zjednoczonych oraz Azji.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 23 maja

Strefa Euro – indeks PMI dla przemysłu i usług, indeks zaufania konsumentów
Niemcy – indeks PMI dla usług i przemysłu
Japonia – bilans handlu zagranicznego

wtorek, 24 maja

Niemcy – PKB,
Stany Zjednoczone – indeks Fed z Richmond, sprzedaż nowych domów

środa, 25 maja

Polska – bezrobocie, koniunktura konsumencka
Niemcy – indeks nastrojów w biznesie (IFO),
Stany Zjednoczone – indeks cen nieruchomości

czwartek, 26 maja

Wielka Brytania – PKB
Stany Zjednoczone – zamówienia na dobra trwałego użytku (wstępne), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks PMI dla usług,

piątek, 27 maja

Polska – protokół z posiedzenia RPP
Niemcy – indeks zaufania konsumentów (Gfk)
Francja – PKB
Stany Zjednoczone – PKB
Japonia – inflacja

Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.