Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 13-16.06.2016

0

Dane ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Brexit i czwartkowy mecz Polska – Niemcy – tym będą żyły rynki finansowe w najbliższym tygodniu. I choć po wygranej Polaków z Irlandią Północną wszyscy jesteśmy w niezłych nastrojach, euforia może niestety trwać dość krótko.

24863504319_3bffb04125_k

I nie chodzi nawet o ewentualną porażkę w meczu z naszymi zachodnimi sąsiadami. W tym przypadku możemy być akurat ostrożnymi optymistami – widać, że Adam Nawałka doskonale przygotował zespół zarówno pod względem taktycznym, mentalnym, jak i fizycznym. Forma polskiej reprezentacji znajduje się w ewidentnym trendzie wzrostowym, który jest konsekwencją silnych punktów wsparcia – piłkarzach grających na co dzień w najsilniejszych ligach świata.

Gorzej niestety sytuacja wygląda w szerszym, poza piłkarskim kontekście. Punktów zapalnych mamy przynajmniej kilka, a wśród nich najistotniejszym wydaje się być możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ostatnie sondaże dają co prawda w tej kwestii niewielką przewagę przeciwnikom Brexitu, jednak nastroje i atmosfera są już na tyle rozchwiane, że ostatecznego wyniku referendum naprawdę nie sposób przewidzieć. Przypomnijmy – obywatele Wielkiej Brytanii wypowiedzą się w tej sprawie 23 czerwca.

Swoje do atmosfery w Europie dołożył pod koniec tygodnia Europejski Bank Centralny, który rozpoczął skupowanie obligacji, oczywiście za dodrukowane wcześniej Euro. Indeksy poleciały na łeb, oberwało się oczywiście przy okazji warszawskiemu parkietowi.

Zobacz w Mysaver TV

Wciąż niepewna sytuacja jest także za oceanem. Po pierwsze, Stanom Zjednoczonym napięta atmosfera w Europie wcale nie pomaga – amerykanie również w Brexicie widzą daleko idące zagrożenie dla rynków. Po drugie, spokój analityków i inwestorów za oceanem zmąciły ostatnie dane o zatrudnieniu, co w znacznie odsunęło w czasie szansę na podniesienie stóp procentowych. To oczywiście nie wszystko – rynki w Stanach coraz bardziej zaczynają się interesować zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. A to kolejny element wprowadzający niepokój.

Polska giełda na tym tle wypada oczywiście blado, będą uzależniona od wszystkiego, co dzieje się na świecie. Jeszcze w środę widać było trochę entuzjazmu wśród inwestorów (WIG 20 przebił nawet na chwilę poziom 1851 punktów), ale końcówka tygodnia była u nas taka sama jak w całej Europie – fatalna.

Na czym uwaga inwestorów skupi się w tym tygodniu? Na pewno na ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych (sprzedaż detaliczna, inflacja), danych dotyczących inflacji w Polsce, ale i pewnie większości danych płynących z Wielkiej Brytanii – każda niemiła niespodzianka byłaby z pewnością czynnikiem jeszcze bardziej podgrzewającą i tak bardzo nerwową już atmosferę.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 13 czerwca

Polska – inflacja CPI, saldo rachunku bieżącego
Chiny – produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna,

wtorek, 14 czerwca

Polska – bazowa inflacja CPI, podaż pieniądza
Strefa Euro – produkcja przemysłowa
Wielka Brytania – inflacja CPI, PPI
Stany Zjednoczone – eksport, import, sprzedaż detaliczna, zapasy niesprzedanych towarów

środa, 15 czerwca

Strefa Euro – bilans handlu zagranicznego
Stany Zjednoczone – Indeks Produkcyjny Empire State, inflacja PPI, produkcja przemysłowa, stopy procentowe, decyzja ws. stóp procentowych

czwartek, 16 czerwca

Polska – przeciętne wynagrodzenie,
Strefa Euro – inflacja CPI,
Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna
Stany Zjednoczone – inflacja CPI, indeks Fed z Filadelfii, indeks rynku nieruchomości (NAHB)

piątek, 17 czerwca

Polska – produkcja przemysłowa, inflacja PPI, sprzedaż detaliczna, wskaźnik dobrobytu wg. BIEC, ceny produkcji,
Strefa Euro – bilans obrotów kapitałowych
Stany Zjednoczone – pozwolenia na budowę domów, rozpoczęte budowy domów

fot. Jeff Djevdet, flickr.comCC BY 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.