Brexit okazją dla złota

0

Najbliższe tygodnie mogą być bardzo dobrym okresem dla rynku złota. Dlaczego? Powodem jest znaczny wzrost niepewności na rynkach finansowych, który sprawia, że inwestorzy mniej chętnie spoglądają w kierunku aktywów ryzykownych. W okresach dużej niepewności kapitał płynie w kierunku bezpiecznych aktywów, które określane są mianem ‚bezpiecznych przystani’ (ang. safe havens). Do tych aktywów zaliczane jest również złoto.

25962972325_e685842d91_k

Globalne ryzyko a ceny złota

Jedną z najistotniejszych determinant ceny złota jest globalny poziom awersji do ryzyka. Kiedy wśród inwestorów na całym świecie wzrasta niechęć do podejmowania ryzyka cena złota rośnie. I odwrotnie, w okresie euforii i wzmożonej skłonności do podejmowania ryzyka rynek złota słabnie. Złoto już od dawna uważane jest za jeden z bezpieczniejszych aktywów, obok takich instrumentów jak choćby obligacje skarbowe (a szczególnie amerykańskie obligacje skarbowe).

Brexit źródłem niepewności

Głównym źródłem niepewności w bieżącym okresie jest brytyjskie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Najnowsze sondaże wskazują, że przewaga zwolenników Brexitu (czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych) powiększa się. W związku z tym obserwujemy silne spadki na giełdach i wzrost ceny złota (ceny metalu rosną bardzo dynamicznie od początku czerwca). Jeśli do Brexitu faktycznie dojdzie to niewykluczone, że ceny złota poszybują na nowe maksima w bieżącym trendzie wzrostowym.

Kolejny impuls na rynku złota

Na poniższym wykresie cen złota (w dolarach) widzimy, że pierwszy impuls wzrostowy na rynku złota wywołany był załamaniem na rynkach giełdowych na początku 2016 roku. W tamtym okresie źródłem niepewności był wzrost obaw o stan globalnej gospodarki w związku ze spowolnieniem gospodarki Chin. Podobny impuls może być zasługą Brexitu. W okresie przed referendum (23 czerwca) spodziewamy się znacznej zmienności na rynkach finansowych z kulminacyjnym momentem w dniu referendum.

Zobacz w Mysaver TV

ceny

easymarkets_logo

fot. Descrier, Flickr.comCC BY 2.0

Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.