Wpływ nowych sondaży na rynek złota

1

Najbliższy tydzień może mieć decydujące znaczenie dla rynku złota. W czwartek odbędzie się referendum w sprawie Brexitu (czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych). Inwestorzy mogą szukać bezpiecznego miejsca alokacji kapitału aby ograniczyć ryzyko związane z decyzją podjętą przez Brytyjczyków. Będzie to miało duży wpływ na notowania złota, które zaliczane jest do bezpiecznych aktywów.

krugg

Od ponad trzech tygodni widzieliśmy nieprzerwany trend wzrostowy na rynku złota. Spowodowane to było publikacją sondaży, które wskazywały na przewagę zwolenników Brexitu. W ostatnim tygodniu cena złota osiągnęła szczyt na poziomie 1300 dolarów. Również złoto denominowane w polskiej złotówce wyznaczyło nowe szczyty w trendzie co jest widoczne na poniższym wykresie. W niedziele poznaliśmy dwa nowe sondaże dotyczące Brexitu od ”Mail on Sunday” oraz ”Sunday Time”. Wyniki tych ostatnich sondaży wskazują na przewagę osób głosujących za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

wykres

Jeśli wyniki referendum pokryją się z ostatnimi sondażami może mieć to wpływ na rynek złota. Powrót apetytu na ryzyko może wywołać spadki cen złota. Odwrotną sytuację zaobserwujemy w przypadku wygranej zwolenników Brexitu. Niewykluczone, że ceny surowca poszybują wtedy na nowe maksima w obecnym trendzie wzrostowym.

Poniedziałkowa luka otwarcia i jej skutki

Rynek złota zareagował na nowe wyniki sondaży 1% luką spadkową (cena otwarcia w poniedziałek jest o 1% niższa niż cena zamknięci w piątek). Na rynku srebra również mogliśmy zaobserwować lukę spadkową, jednak wynosiła ona niecałe 0,5%. Takie luki otwarcia nie były obserwowane od ponad miesiąca na tych rynkach surowcowych.

Czerwona strzałką został oznaczony ostatni trend wzrostowy spowodowany on był wynikami sondaży. Obecnie znajdujemy się na ważnym oporze (miejsce, na którym pojawia się podaż, która może zatrzymać wzrosty), w okolicy poziomu 1300 dolarów. Sytuacja na rynku złota wyklaruje się po wynikach referendum i dopiero wtedy będzie można prognozować dalszy kierunek ruchu cen złota. W tym tygodniu możemy spodziewać się wzmożonej zmienności na rynkach finansowych z kulminacyjnym czwartkowym dniem.

wykres2

easymarkets_logo

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

1 komentarz

  1. Janek z pancernych na

    a to nie jest tak, że jeśli UK zostaną w UE to euro się umocni w stosunku do dolara a im słabszy dolar to lepiej dla złota ? Wydaje mi sie że w obu przypadkach wyniku referendum złoto zyska – J.Soros to przewidział…

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.