Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia w cieniu Brexitu

0

Powiedzmy sobie szczerze – niewielu z nas spodziewało się takiego obrotu sytuacji. Poprzedzające referendum sondaże i nastroje na rynkach wskazywały jednak na wynik głosowania zgodny z oczekiwaniami Unii Europejskiej. Stało się jednak inaczej, czego konsekwencje ponosić będziemy wszyscy przez lata.

27804595521_5b0c2824ec_b

Niezależnie od tego, jak w praktyce będzie przebiegał proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz ile zajmie to czasu, już dziś możemy powiedzieć, że otaczająca nas rzeczywistość nieodwracalnie się zmieniła. Reakcja rynków na wynik głosowania była momentami histeryczna – trudno jednak się dziwić. Brexit to czynnik absolutnie destabilizujący, a nie tego przecież tak pilnie oczekują dziś analitycy i inwestorzy. Czy będziemy w bliższej i dalszej perspektywie zdolni zapanować nad sytuacją, która chyba powoli wymyka się spod kontroli?

Obserwując reakcje europejskich polityków, chyba wielu z nich wciąż nie zdaje sobie sprawy, z czym przychodzi nam się mierzyć. Upraszczając problem i sprowadzają go do rzeczy absolutnie podstawowych, będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z problemem finansowym (rosnące koszty obsługi długu, mniejszy napływ środków płynących do nas z UE w różnych formach) oraz z problemem bezpieczeństwa – wszak UE opuszcza gracz potężny – jedna z największych europejskich gospodarek. Nie poprawi się także sytuacja mieszkających i pracujących na Wyspach Polaków – wielu z nich zostanie zmuszonych do powrotu do kraju.

Brexit to także fatalna wiadomość dla globalnej gospodarki, co zresztą było widać po reakcjach rynków finansowych. Chcąc dziś konkurować na światowej arenie ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, gospodarczymi ambicjami Indii, Europa potrzebuje mówić zjednoczonym i silnym językiem, mając za sobą mocne fundamenty gospodarcze. Jak wiadomo, z tym ostatnio jest spory problem, a wyjście z UE Wielkiej Brytanii jeszcze go tylko pogłębi.

Goldsaver.pl

 

Gospodarka UE, jak i wszystkich europejskich krajów znajduje się teraz pod jeszcze większą presją. Ona i tak w ostatnich miesiącach była już spora, ale Brexit dolał przecież oliwy do ognia. Dlatego też z większą niż zwykle uwagą i obawą śledzić będziemy publikowane dane makro i najważniejsze wskaźniki, szukając zapewne potwierdzenia tezy, że nie jest jeszcze naprawdę tak źle.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 27 czerwca

Strefa Euro – podaż pieniądza
Stany Zjednoczone – indeks PMI dla usług

wtorek, 28 czerwca

Stany Zjednoczone – PKB, indeks cen domów S&P/Case-Shiller, indeks Fed z Richmond, indeks zaufania konsumentów – Conference Board

środa, 29 czerwca

Strefa Euro – indeks zaufania konsumentów, w gospodarce, przemyśle i usługach,
Niemcy – inflacja CPI (wstp.), inflacja HICP (wstp.),
Wielka Brytania – podaż pieniądza
Stany Zjednoczone – dochody i wydatki Amerykanów

czwartek, 30 czerwca

Polska – inflacja CPI, saldo rachunku bieżącego (kw.)
Niemcy – stopa bezrobocia
Wielka Brytania – PKB, bilans obrotów kapitałowych, bilans obrotów bieżących
Stany Zjednoczone – indeks Chicago PMI,

piątek, 1 lipca

Polska – indeks PMI dla przemysłu
Strefa Euro – indeks PMI dla przemysłu, stopa bezrobocia,
Niemcy – indeks PMI dla przemysłu,
Stany Zjednoczone – indeks PMI dla przemysłu, wydatki na inwestycje budowlane, indeks ISM dla przemysłu,
Japonia – stopa bezrobocia, inflacja CPI
Chiny – indeks PMI (dla usług oraz dla przemysłu)

fot. Michael de Groot, Flickr.comCC BY 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.