Złoto – możliwe wzrosty?

1

Decyzja brytyjskich wyborców, którzy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej w ostatnim referendum spowodowała duże wahania na rynku złota. Cena tego surowca próbuje przebić ważny oporu na poziomie 1350 dolarów za uncję. Po jej pokonaniu możemy być świadkami wzrostów w okolice nowych maksimów, niewidzianych na złocie od ponad dwóch lat. Dodatkowym paliwem do wzrostów na złocie mogą okazać się coraz niższe rentowności obligacji.

50g

Spoglądając na poniższy wykres (cena złota wyrażona w złotówkach), widzimy jak notowania złota zmierzają w kierunku szczytów ustanowionych na przełomie 2011 i 2012 roku. Jeśli polski złoty będzie dalej się osłabiać możemy być świadkami ataku w okolice poziomu 5855 złotych za uncje.

złoto wykres z ostatnich lat 04072016

W dolarach złoto notowane jest dziś blisko poziomu 1350 dolarów za uncję. Od początku roku zyskało już ponad 27%, a kolejnych przesłanek za wzrostem można upatrywać w spadku zaufania do polityki, co dobitnie pokazał ostatni Brexit. Dodatkowo obligacje takich krajów jak Niemcy czy Japonia osiągnęły ujemny poziom stopy rentowności. W takim przypadku inwestorzy mogą być bardziej skłonni do poszukiwania bezpiecznej przystaji w złocie. 

Wykres dochodu z obligacji 10- letnie

Złoto w związku z obecną sytuacją rynkową zmierza w stronę 1400 dolarów za uncję. Ten poziom był widziany ostatnio w marcu 2014 roku. Na poniższym wykresie widzimy próbę wyłamania notowań z trójkąta rozszerzającego. W świetle analizy techniczne, o ile cena na stałe opuści tą strefę to w długim okresie złoto może zmierzać w kierunku 1535 dolarów za uncje. Zagrożeniem, które może powstrzymać aprecjację na złocie jest powrót silnego dolara amerykańskiego. To jednak, na dzień dzisiejszy odsuwa się w czasie wraz z perspektywą poniesienia stóp procentowych przez FED. Warto zwrócić także uwagę na państwa, które w dalszym ciągu mogą luzować swoją politykę pieniężną, wzmacniając tym samym dolara.

XAUUSDWeekly 04072016

 

easymarkets_logo

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

1 komentarz

  1. no to ten dolar będzie się wzmacniał czy nie? bo ostatnie zdanie w txt. jest na przekór przedostatniemu, a może Ja czytam z nie zrozumieniem ?

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.