Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia

1

Powoli rynki wychodząc z brexitowego szoku, co oczywiście nie oznacza, że atmosfera się ustabilizowała. Niepewność odnośnie do dalszych losów UE, rosnące obawy związane z globalnym wzrostem gospodarczym, a także pojawiające się na horyzoncie rewolucyjne zmiany w Polsce nie są w stanie zapewnić rynkom stabilności.

27909794301_1b6e52375b_k

Powiedzmy sobie szczerze – ta niepewność trwać będzie przez najbliższe dwa lata (o ile nie dłużej). Właśnie tyle ma Wielka Brytania na zamknięcie spraw związanych z byłym członkostwem w Unii Europejskiej. Bezpośrednio związana z tym jest także koncepcja wyjścia z kolei z Wielkiej Brytanii Szkocji oraz Irlandii Północnej, które od dłuższego już czasu zgłaszają niepodległościowe ambicje.

Jak zwykle bacznie przyglądać się będziemy sytuacji za oceanem. Przynajmniej pozornie wolna od europejskich problemów gospodarka amerykańska i tamtejsze rynki finansowe są w stanie wlać nieco entuzjazmu w serca inwestorów. Choć nie ukrywajmy – Brexit jest wyzwaniem nie tylko dla Europy, ale i dla Stanów Zjednoczonych, dla których Wielka Brytania była i raczej pozostanie jednym z kluczowych partnerów – politycznych, militarnych, jak i oczywiście gospodarczych.

To prawda, że Brexit końca świata nie przyniósł. Rynki, choć zareagowały bardzo nerwowo, jednak jakoś otrząsnęły się z szoku. Nie miejmy jednak złudzeń i nie podejmujmy zbyt pochopnych i entuzjastycznych decyzji. Jak pokazała historia poniedziałkowego poranka – politycy z pewnością zadbają o to, żebyśmy wszyscy i niemal przez cały czas funkcjonowali w stanie podwyższonego napięcia i ciśnienia. Tym razem padło na OFE i zapowiedź ich całkowitej likwidacji.

Na reakcję inwestorów nad Wisłą nie trzeba było długo czekać – nowy tydzień rozpoczęliśmy w fatalnych nastrojach. A to z pewnością nie koniec. Oczywiście dla szerszego rynku wydarzenia w Polsce nie są tak istotne i nie będą w stanie determinować atmosfery na całym świecie. Ale zapowiedzi kolejnych zmian w naszym kraju, szczególnie tych dotyczących podatku Belki i dalszych zmian w OFE, na pewno i na świecie będą szeroko komentowane.

Na całym zamieszaniu korzysta oczywiście złoto, którego wartość w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła już przeszło o 10 procent. Biorąc pod uwagę czynniki makro oraz brak zdecydowania odnośnie do polityki fiskalnej za oceanem, możemy liczyć, że ten stan utrzyma się jeszcze przez kolejne tygodnie.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 4 lipca

Strefa Euro – indeks Senitx

wtorek, 5 lipa

Strefa Euro – sprzedaż detaliczna, indeks PMI dla usług
Niemcy – indeks PMI dla usług
Wielka Brytania – indeks PMI dla usług
Stany Zjednoczone – zamówienia w prześle
Chiny – indeks PMI dla usług
Japonia – indeks PMI dla usług

środa, 6 lipca

Polska – posiedzenie RPP oraz decyzja ws. stóp procentowych
Niemcy – zamówienia w przemyśle
Stany Zjednoczone – bilans handlowy, indeks ISM dla usług oraz protokół z posiedzenia FOMC.

czwartek, 7 lipca

Polska – rezerwy walutowe
Strefa Euro – protokół z posiedzenia EBC
Niemcy – produkcja przemysłowa
Wielka Brytania – produkcja przemysłowa
Stany Zjednoczone – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, raport ADP,

piątek, 8 lipca

Niemcy – bilans handlu zagranicznego
Wielka Brytania – bilans handlu zagranicznego (z UE oraz bez UE)
Stany Zjednoczone – zamiana zatrudnienia w sektorze poza rolniczym, stopa bezrobocia, kredyt konsumencki

fot. Duncan Hull, flickr.comCC BY 2.0

Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

1 komentarz

  1. cyt” rosnące obawy związane z globalnym wzrostem gospodarczym,” WZROSTEM.czy może jego SPADKIEM ? bo wzrost gospodarczy to chyba nic złego ! Pamietam, że jak jak na zebraniu czytałem wzrost minus 2% to moj DR. zwracał mi uwagę JAKI WZROST ??@#$$/!!!!

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.