Banki centralne nadal zbroją się w złoto

0

Z danych opublikowanych przez World Gold Council wynika, że drugi kwartał 2012 roku przyniósł kolejny rekord w zakupach złota przez banki centralne. Od kwietnia do końca czerwca zakupy rządowe sięgnęły 157,5 tony. To wzrost o 138% w stosunku do tego samego okresu przed rokiem.

Statystyczna przewaga zakupów nad sprzedażami w sektorze państwowym jest notowana od drugiego kwartału roku 2009. Licząc od tego czas II kwartał 2012 roku jest rekordowy. W czołówce najczęściej kupujących krajów znalazł się między innymi Narodowy Bank Kazachstanu. Kazachstan kupił w tym czasie w sumie 5,4 tony królewskiego kruszcu. Z kolei Rosja powiększyła swoje zasoby o 22,3 tony.

Te dwa kraje są przykładami na konsekwentną politykę budowania rezerw w kruszcach. Zdaniem autorów raportu World Gold Council złoto jest postrzegane przez rosyjski bank centralny jako środek zabezpieczający i kruszec pełniący funkcję monetarną.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.