Banki centralne nakręcają popyt

0

Michael Widmer, analityk Bank of America Merrill Lynch, przewiduje, że złoto zdoła pobić swój poprzedni rekord cenowy na poziomie ok 1900 USD. Podobne analizy publikuje bank Morgan Stanley. Z kolei Rhona O’Connell, dyrektor generalny firmy GMFS Analytics zwraca uwagę na dużą aktywność banków centralnych na rynku złota.

 

W ubiegłym roku banki centralne kupiły ponad 450 ton królewskiego metalu. To najwięcej od pięciu lat. World Gold Council szacuje, że w tym roku banki zwiększą swoje rezerwy o 400 ton. Z kolei według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w roku 2011 banki centralne nabywały złoto najszybciej od blisko pół wieku. Trwa proces odwrotny do wielkiej wyprzedaży złota sprzed dekady. Wtedy banki pozbywały się złota pochodzącego jeszcze z czasów pieniądza opartego na tym kruszcu.

W ostatnich latach szczególnie aktywne w skupowaniu złota były państwa azjatyckie. Chiny czy Indie w 2009 roku były zdolne do dokonywania transakcji zakupu 200 czy nawet 400 ton złota w ciągu jednego miesiąca.

Przewidywania ekspertów są również widoczne w działaniach funduszy hedgingowych, które przed miesiącem zredukowały o 70 procent długie pozycje na kontraktach, co oznacza dość silną wiarę w złoto.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.