Banki nadal zbroją się w złoto

0

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że banki centralne z różnych krajów świata zakupiły w marcu blisko 60 ton złota. Zasoby złota banków centralnych cały czas rosną i nic nie wskazuje na to, że tempo zakupów spadnie.

W czołówce kupujących znalazł się Meksyk, którego zasoby żółtego kruszcu zwiększyły się o 16,81 tony. Z kolei w Rosji było to 16,55 tony (w sumie posiada ponad 895 ton). Spora aktywność wykazywały też banki Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi.

Poważnie do zakupów złota podchodzi też Turecki bank centralny. Obecnie posiada już blisko 210 ton żółtego kruszcu. Jednak wliczane są w to także zasoby złota banków prywatnych przechowywane w banku centralnym w ramach ustawowych twardych rezerw.

W całym 2011 roku rządowe zakupy złota na całym świecie wzrosły do ponad 450 ton. Firma konsultingowa Thomas Reuters GFMS szacuje, że masa zakupów wykonywanych przez banki centralne wzrosła o 491%.

Sygnały płynące ze światowych gospodarek wskazują na to, że wszelkie podstawy wzrostu cen złota w ostatnich latach nie straciły na aktualności i w najbliższych miesiącach o królewskim kruszcu znów będzie głośno.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.