Banki wciąż kupują. Turcja na czele peletonu

0

Banki centralne nadal są jednym z najbardziej aktywnych kupujących na rynku złota. Z danych World Gold Council wynika, że w maju rezerwy banków powiększyły się o 29,7 to. Z drugiej strony to najgorszy wynik od 8 miesięcy. Szczególną uwagę w tym zestawieniu przyciąga jeden kraj.

turkey3

Około 18 ton ze wspomnianych niecałych 30 trafiło do Turcji. To w dużym stopniu wynik faktu, że bank centralny akceptuje złoto w wymogach rezerwowych, które od dwóch lat nakłada na banki komercyjne. Ogromny wpływ na tamtejsze rezerwy i podtrzymanie trendu wzrostowego miały gospodarstwa domowe. Tureckie rezerwy złota wzrosły ze 118 ton 18 miesięcy temu do 445 ton pod koniec maja.

W sumie dało to Turcji wzrost o 280% i pozwoliło na skok z 26 na 13 pozycję na liście banków centralnych z największą ilością rezerw złota. Tureckie banki przechowują średnio 24% wymaganych rezerw w formie złota. Depozyty trafiają do Banku Centralnego Republiki Turcji. Tureckie gospodarstwa domowe plasują się na czwartym miejscu w rankingu największych zbiorowych konsumentów złota, po Indiach, Chinach i USA.

Z danych World Gold Council wynika, że banki centralne, w pierwszych pięciu miesiącach 2013 roku, na świecie wzbogaciły się o 180 ton kruszcu.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.