Bankier.pl: Niemcy wycofują złoto z Francji i USA

0

Bundesbank postanowił sprowadzić do kraju złoto przechowywane dotychczas w skarbcu nowojorskiej Rezerwy Federalnej – donosi dziennik „Handelsblatt”. Do Niemiec ma wrócić także kruszec zdeponowany we Francji.

 

Obecnie 45% niemieckiego złota znajduje się w Nowym Jorku, 13% zdeponowane jest w Banku Anglii w Londynie, a 11% przechowywane w Banku Francji w Paryżu. Pozostała część rezerw znajduje się w skarbcach Bundesbanku we Frankfurcie nad Menem. W sumie Niemcy posiadają 3396 ton złota – według danych Światowej Rady Złota więcej kruszcu mają tylko Stany Zjednoczone (8118 ton).

Według „Handelsblatt”, niemieckie władze monetarne chcą zmniejszyć depozyt w Fed i w całości wycofać złoto z Francji. Zdaniem reporterów niemieckiego dziennika, decyzja o sprowadzeniu złota do kraju już zapadła i ogłoszona zostanie w przyszłą środę.

Niemieckie złoto trafiło za granicę w czasach zimnej wojny. Widmo sowieckiej inwazji sprawiło, że władze RFN wolały trzymać najcenniejsze aktywa w bankach centralnych państw sojuszniczych. Jak podkreślają urzędnicy Bundesbanku, obecnie zagrożenie takie już nie istnieje, więc niemieckie złoto może wrócić do kraju.

Polskie złoto jest w Londynie

Sprowadzanie złota do kraju może mieć także inne przyczyny. W październiku ubiegłego rok Federalna Izba Obrachunkowa (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli) wezwała Bundesbank do przeprowadzania corocznych audytów złota i potwierdzania fizycznej wielkości niemieckich rezerw żółtego metalu.

W ostatnim czasie na sprowadzenie złota do kraju zdecydowały się też inne kraje. W listopadzie 2012 r. 160 ton złota wróciło z Europy do Banku Centralnego Wenezueli, miesiąc wcześniej zwrotu 26,3 tony złota zażądał Ekwador.

Wiele państw nadal jednak przechowuje swoje rezerwy w skarbcu nowojorskiej Rezerwy Federalnej lub Banku Anglii. Szacowane na 102,9 tony polskie rezerwy złota prawie w całości spoczywają w Londynie.

Michał Żuławiński
Bankier.pl

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.