Bankier.pl: Wyższy deficyt podbił notowania złota

0

Po grudniowej korekcie kurs kontraktów terminowych na złoto ruszył w górę, odbijając się od swej 200-sesyjnej średniej. Przyczyn tej zwyżki analitycy doszukują się w „rozwiązaniu” problemu tzw. klifu fiskalnego w USA.


W środę o 14:30 kontraktami na złoto handlowano po kursie 1.690 dolarów za uncję, czyli o 0,8% drożej niż wczoraj. Podczas dwóch ostatnich sesji żółty metal zyskał na wartości przeszło 30 dolarów i po kilku dniach marazmu z impetem odbił się od 200-sesyjnej średniej kroczącej.

Zdecydowana zwyżka kursu złota jest nie tylko pochodną sytuacji technicznej i silnego wyprzedania rynku. Wzrosty mają także uzasadnienie fundamentalne w postaci decyzji politycznych podjętych w Waszyngtonie, gdzie Kongres uchwalił przedłużenie większości ulg podatkowych wprowadzonych jeszcze za czasów prezydentury G.W. Busha.

Ta decyzja oznacza, że jakiekolwiek wiarygodne plany zrównoważenia budżetu federalnego Stanów Zjednoczonych najprawdopodobniej nie wejdą w życie przynajmniej do końca kadencji Baracka Obamy. Ameryka nadal będzie utrzymywała bilionowe deficyty finansowane masowym dodrukiem dolarów przez Rezerwę Federalną.

Zobacz w Mysaver TV

Ciągły wzrost podaży papierowego (a właściwie wirtualnego) pieniądza w środowisku zerowych stóp procentowych stanowi mocny fundament do dalszego wzrostu nominalnych cen metali szlachetnych rozumianych jako bezpieczną inwestycję zabezpieczającą wartość kapitału przed nadchodzącą inflacją.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.