Bliski Wschód kupuje tureckie złoto

0

O ponad 3600 procent wzrósł przez rok irański import złota i biżuterii z Turcji. W 2011 roku import wynosił zaledwie 13 milionów dolarów, podczas gdy w marcu tego roku było to już 480 milionów USD. Na Bliskim Wschodzie złoto coraz częściej spełnia rolę waluty.

Wśród państw bliskowschodnich, a szczególnie uczestników tzw. „Arabskiej Wiosny”, import biżuterii i metali szlachetnych z Turcji od roku potroił się. Obecnie ten rynek jest wart blisko miliard dolarów, podczas gdy rok temu było to niecałe 300 milionów USD.

Na tę sytuację ma wpływ ogólna niestabilność w regionie i przekonanie obywateli państw arabskich, że kupując między innymi złoto zabezpieczają swój majątek. Z kolei wzrost w eksporcie złota do Iranu ma także związek z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj. Turcja postępuje podobnie jak Chiny i wiele transakcji rozlicza w żółtym kruszcu. Rząd w Ankarze zapewnił USA, że zmniejszy import ropy z Iranu o 20 procent. Tymczasem wymiana handlowa między Turcją i Republiką Islamską o 47 procent do 4,8 miliarda w pierwszym kwartale tego roku.
Iran dostarcza około 40% ropy kupowanej przez Turcję. W tej sytuacji poszukiwanie alternatywnych form rozliczeń jest naturalne.

W tym kontekście powraca też temat prywatnego złota tureckich obywateli, które w bankach chętnie widziałby tamtejszy rząd. Szacuje się, że Turcy pod poduszkami trzymają nawet 5 tysięcy ton złota czyli ponad 250 miliardów dolarów.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.