Co dalej z portugalskim złotem?

0

Kilka razy już informowaliśmy, że Portugalia posiada imponujące rezerwy złota, spore ilości kruszcu zgromadzili też obywatele tego kraju. Teraz to jedno z najbardziej zadłużonych państw szuka sposobu na wykorzystanie zasobów złota do ratowania tonącej gospodarki.

 

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa dawne imperium kolonialne posiada w bankowych skarbcach ponad 380 ton złota. Pod względem wartości złota w stosunku do PKB Portugalia jest w ścisłej światowej czołówce i na pierwszym miejscu w Europie. To ilość, która mogłaby zabezpieczyć 40 procent przyszłorocznych wydatków budżetowych. Problem w tym, że takiego wykorzystania rezerw zabraniają przepisy banku centralnego.

Portugalski rząd chce obejść te przepisy emitując obligacje zabezpieczone złotem z rezerw. W ten sposób kupujący obligacje mieliby znacznie większą pewność zwrotu z inwestycji.

Temat portugalskich rezerw pojawił się już wcześniej w kontekście europejskich planów pomocowych. Wtedy, w Niemczech, zrodziła się idea zabezpieczenia pożyczek dla Portugalii. Idea wciąż wydaje się być aktualna.

Goldsaver.pl

 

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.