Czy Frank znowu będzie „złoty”?

1

Duże poruszenie w świecie finansów wywołała propozycja lidera Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) by rozważyć wprowadzenie w tym alpejskim kraju równoległej do obecnego franka waluty, opartej na parytecie złota.

Przypomnijmy, że system walut opartych na złocie funkcjonował do wybuchu pierwszej wojny światowej. Do wymienności na złoto nawiązywał w pewnym sensie system z Bretton Woods, który upadł w czasie rządów Nixona. Bezpośrednim powodem likwidacji tego systemu było ogłoszenie przez Stany Zjednoczone wstrzymania wymienności dolara na złoto. Najdłużej z wszystkich światowych walut wymienność zachował właśnie frank szwajcarski (2000 r.).

Po latach wielu ekonomistów, szczególnie zwolenników tzw. szkoły austriackiej, postuluje powrót systemu walutowego opartego na parytecie złota. Mimo, że trudno odeprzeć argumenty o stabilności i przejrzystości takiego systemu to podobne propozycje traktowane są w kategoriach science fiction. Trudno się temu dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę jak daleko zabrnął wszechobecny system oparty na pieniądzach de facto bez pokrycia, który ułatwia szalone zadłużanie się wielu krajów.

Tym bardziej propozycja polityka, który wywodzi się z jednej z największych partii w Szwajcarii może się wydawać początkiem ważnej dyskusji. Dzięki temu postulaty wielu ekonomistów mogą wyjść z zaułka propozycji „niszowych” i „nierealnych”. Światowy kryzys wciąż eksponuje słabości dzisiejszych systemów finansowych i monetarnych.

Goldsaver.pl

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.