Czy Kadafi chciał wprowadzić złotego dinara?

3

W mediach pojawił się kolejny wątek libijskiego konfliktu, który ma wiązać go z żółtym kruszcem. Niedawno informowaliśmy o zniknięciu libijskiego złota. Tym razem pojawiła się informacja dotycząca przyczyn światowej interwencji. Główną z nich miały być plany wprowadzenia złotej waluty do rozliczeń na rynku ropy.

Nowa waluta – złoty dinar – miała początkowo obowiązywać na terenie Afryki Północnej, a następnie wyprzeć dolara ze światowych rozliczeń na rynku ropy. Gdyby takie plany były prawdą i gdyby faktycznie dało się je zrealizować byłby to poważny cios dla wielu zachodnich krajów, a szczególnie dla USA. Dla wielu komentatorów teoria ta brzmi zupełnie nieprawdopodobnie.

Politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas w wypowiedzi dla Onet.pl przekonuje, że taki plan byłby trudny do zrealizowania głównie przez brak potencjalnych sojuszników Kadafiego i przez fakt, że dziś nikt na poważnie nie proponuje złota jako waluty. Szczególnie z tą drugą opinią można dyskutować. Tym bardziej, że niekoniecznie musiało chodzić o bezpośrednie bicie złotej monety, a np. o wprowadzenie dinara opartego na parytecie złota.

W niedawno poruszanym temacie „znikającego złota Kadafiego” informowaliśmy o zgubionych 29 tonach złota. Z kolei w ostatnich dniach nowe władze Libijskie informowały, że są w posiadaniu wszystkich państwowych zasobów złota ocenianych na 144 tony. We wszechobecnym szumie informacyjnym trudno dokładnie wyliczenie i oszacowanie zasobów złota zgromadzonych przez ustępującego dyktatora.

 

Zobacz w Mysaver TV

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

3 komentarze

  1. Brak sojuszników? Hahaha.

    Cała Afryka oraz najprawdopodobniej Rosja. USA by się osrało gdyby to nastąpiło, bo jak brakuje kasy na ropę to sobie drukują, a złoto co? Nic. I właśnie o to chodzi. Państwa bez zasobów złota by musiały złoto kupować.

  2. Pingback: Indie zapłacą złotem za irańską ropę | rynekZlota24.pl

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.