Ile złota jest w światowych skarbcach?

1

Teorie o pustych skarbcach największych światowych banków centralnych krążą od wielu lat i są popularne szczególnie wśród blogerów. Domniemany brak fizycznej obecności złota w skarbcach FED czy Banku Anglii podsycany jest przez same te instytucje, które często nie chcą się zgodzić na audyty i w niejasny sposób informują o praktyce „wypożyczania złota”.

Gdzie w takim razie leży prawda? Zapewne tam gdzie złoto największych mocarstw. Jeśli ten problem jest trudny do rozstrzygnięcia dla takich instytucji jak Sąd Federalny Niemiec, to jak zagadkę ma odkryć bloger? Jak już pisaliśmy, wspomniany sąd nakazał Bundesbankowi sprawdzenie zasobów w skarbcach angielskich, francuskich i amerykańskich, a w efekcie nawet sprowadzenie złota do niemieckiej macierzy i dla pewności ponowne przetopienie go. To już nie brzmi jak teoria spiskowa, ale poważna wątpliwość poważnej instytucji.

Nie jest to również traktowane jak ubiegłoroczne żądanie Hugo Chaveza, który zażądał sprowadzenia do Wenezueli rezerw złota przechowywanych w USA. Południowoamerykańskiego dyktatora, potraktowano w kategoriach awanturnictwa, a że rezerwy wielkości 160 ton wróciły do Wenezueli to problem zniknął.

Dyskusję przywróciły dopiero wspomniane działania niemieckich instytucji, a zaogniła postawa Amerykanów, którzy de facto odmawiają wspomnianego audytu. Co więcej, FED nie chce sprawdzać nawet własnych rezerw, o co apelują niektórzy senatorowie. W tej atmosferze trudno rozstrzygać, czy dyskusja o pustych skarbcach to element politycznej gry, teoria spiskowa, czy wierzchołek wielkiej afery. Bo jak inaczej nazwać sytuację, w której okazałoby się, że większość rezerw złota, posiadanych przez zachodnie mocarstwa nie istnieje, lub np. została sprzedana do Chin, które pochodzenia swoich gigantycznych zasobów nie ujawniają?

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. W celu sprawdzenia autentyczności sztabek nie potrzeba ich całkowicie przetapiać. Wystarczy dokładnie przebadać ultrasonografem jak bada się jakość spawów np. w lotnictwie. Jest to taki rodzaj USG ale nie dla kobiet tylko przemysłowy. Przy pomocy tego urządzenia można ze 100% pewnością sprawdzić autentyczność sztabki lub monety.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.