Depozyty powyżej 100 tys. euro zagrożone

0

atlas_euroW przyszły poniedziałek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Zajmą się oni m.in. regulacjami na wypadek upadłości banku. Propozycja irlandzkiej prezydencji przewiduje, że w razie kłopotów europejskich banków zagrożone będą depozyty powyżej 100 tys. euro – informuje The Irish Times.

Dyskusje na temat sposobu postępowania w przypadku niewypłacalności banku wzmagają się przed spotkaniem Eurogrupy, które poprowadzi irlandzki minister finansów, Michael Noonan. Wg jego propozycji ciężar finansowy ponosiłyby nieubezpieczone depozyty o wartości powyżej 100 tys. euro.

Niektóre państwa członkowskie nie wykluczają jednak, iż straty mogą ponieść również depozyty poniżej 100 tys. euro, mimo że objęte są systemem gwarancji depozytów. Różnice w zdaniach dotyczą też tego, że część państw chciałaby mieć możliwość zwalniania większych deponentów z ponoszenia strat.

W tym roku szef Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem zapowiedział, że ciężar finansowy programów ratunkowych będzie przenoszony z podatników na klientów banku. Nowe przepisy dotyczące upadłości banków miały początkowo wejść dopiero w 2018 r., jednak po cypryjskim bailoucie prezydent EBC, Mario Draghi oraz komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych, Olli Rehn zaczęli nawoływać do wprowadzenia ich od 2015 r.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.