Dlaczego złoto jest bezpieczną przystanią?

0

W ostatnich tygodniach obserwujemy zwiększoną zmienność na rynku akcji i parach walutowych. Jedną z przyczyn tego zjawiska była bańka na chińskich giełdach, wywołana przekonaniami inwestorów indywidualnych, że ceny mogą tylko rosnąć. W tym samym czasie załamały się ceny ropy ukazując nierównowagę występującą pomiędzy popytem, a podażą.

50g

Podczas, gdy warunki rynkowe są bardzo zmienne, jak miało to miejsce na początku 2016 roku, inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Są to aktywa, w których można ulokować swoje pieniądze i ochronić je przed niekorzystnymi warunkami na rynku. To z pewnością miało miejsce w ostatnim czasie. Dla przykładu, ceny złota przebiły ostatnio 50-okresową średnią kroczącą, mimo trwającej od roku fali spadkowej.

Strach motorem napędowym cen złota

Złoto posiada w sobie wartość wewnętrzną, gdyż jest na przykład powszechnie wykorzystywane w przemyśle elektronicznym a ponadto jest jednym z najbardziej pożądanych metali szlachetnych przez branżę jubilerską. Jednakże, prawdziwa wartość złota jest mniej oczywista. Z historycznego punktu widzenia ten metal był stosowany do przechowywania bogactwa, ponieważ łatwo było go transportować, a zarazem trudno podrobić, w przeciwieństwie do choćby współczesnych walut.

Różnego rodzaju przemiany w systemie finansowym w XX wieku doprowadziły do porzucenia zależności pomiędzy złotem a walutami, przez co zamazany został jego obraz. Inwestorzy kupują aktualnie złoto, ponieważ inni tak robią. Gdy wszystkie rynki spadają, wszyscy chcą bezpiecznie ulokować swoje pieniądze, więc ich wybór pada na złoto. Dla jasności, gdyby były inne aktywa z ograniczoną podażą i łatwą możliwością zweryfikowania ich autentyczności, to mogłyby w łatwy sposób konkurować ze złotem. Można mieć tutaj na myśli diamenty, jednak są one oferowane jedynie na niszowych rynkach, ze względu na przyjętą konwencje, w której dominuje złoto.

Co to oznacza dla zwykłych ludzi?

Jeśli jesteś zwykłym inwestorem indywidualnym, możesz być skuszony blaskiem złota. Jednak trzeba przyznać, że złoto jest barometrem całej gospodarki i nie ma prawdziwej wartości, więc nie wiadomo kiedy inwestować. Cena złota może rosnąć do nieba lub gwałtownie spadać. Podczas gdy na złocie odnotowano wzrosty w ostatnim miesiącu, w dłuższej perspektywie utrzymała się tendencja spadkowa. Dla zobrazowania tego na przykładzie można powiedzieć, że w skutek kryzysu finansowego, złoto ustanowiło 6 września 2011 szczyt na poziomie 1921,5$ za uncję, a 31 sierpnia 2015 kosztowało już tylko 1135$, co stanowiło spadek o 40% jego wartości.

Ponadto, warto pamiętać, że złoto nie generuje dodatkowej wartości. Jeśli kupisz uncję złota teraz, to za 100 lat nadal będziesz miał uncję złota. Inwestorzy mogą zapłacić więcej za nie, ale nie przyniesie ona takiej wartości jak może to zrobić firma, która cały czas dobrze prosperuje i generuje zyski.

Rolą złota jest zapewnienie bezpiecznej przystani, a jego wartość może się drastycznie zwiększać i zmniejszać wraz z upływającym czasem.

Wykres 1. Zmiana wartości złota od 15.02.2009 roku do 08.04.2016

GOLDWeekly 08.04.16

easymarkets_logo

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.