Forum Rynków Alternatywnych – Inwestycje inne niż giełda

3

Inwestycje w metale szlachetne, wina, whisky, czy sztukę charakteryzują się niską korelacją z tradycyjnymi instrumentami finansowymi, dają więc możliwość zbudowania portfela niezależnie od warunków panujących na giełdzie. Możliwość uzyskania wysokich stóp zwrotu z inwestycji zjednuje tej grupie coraz więcej zwolenników.

logo FRAInwestowanie w sztukę to przykład ponadczasowego sposobu lokowania kapitału i ochrony przed inflacją. Dzięki swej wyjątkowości i niepowtarzalności, dzieła są gratką dla kolekcjonerów na całym świecie. Dodatkowo „art banking” to również sposób na kształtowanie wizerunku posiadacza kolekcji jako wykształconego i odnoszącego sukcesy inwestora. Decydując się na lokowanie swoich oszczędności w dziełach sztuki, warto zwrócić uwagę na to jak znane jest nazwisko twórcy (wraz z popularnością rośnie liczba potencjalnych nabywców), czy jego dzieła występują na rynku aukcyjnym (co ułatwia ich wycenę) oraz kiedy powstały. Okazji do inwestowania warto szukać nie tylko na rodzimym rynku. Często bardziej opłaca się tanio kupić w jednym kraju, by sprzedać w innym, gdzie nazwisko twórcy ma większe znaczenie.

Ekskluzywne alkohole podbiły serca i podniebienia koneserów na całym świecie. Rynek win jest jednym z ostatnich, które rządzą się klasycznymi prawami popytu i podaży. Decydując się na inwestycję należy pamiętać, że będzie ona miała charakter długoterminowy. Trunkami, na których można zarobić najwięcej są francuskie wina z regionu Bordeaux. Starannie wybrana kolekcja może przynieść kilkadziesiąt lub kilkaset procent zysku. Na podobne zarobki mogą liczyć osoby, które zdecydują się zainwestować w whisky. Do zakupu kolekcjonerskich butelek a nawet beczek trunku przekonuje się coraz więcej inwestorów. Kusi ich przede wszystkim inwestycja kapitału w fizycznie istniejące aktywa. Do celów inwestycyjnych służy whisky najwyższej jakości tzw. single malt. Produkuje się je w określonej destylarni, z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. Spośród single malt najcenniejsze są te najstarsze.

Metale szlachetne to obowiązkowa pozycja w portfelu inwestycyjnym. Złoto i srebro to aktywa, które mogą zyskać na wartości w czasach niepewności gospodarczej. Charakteryzują się odpornością na wahania rynkowe i wysoką płynnością. Kruszec przez wielu inwestorów traktowany jest jako inwestycja bezpieczna, jednak należy pamiętać, że również jest obarczona ryzykiem ponieważ jego notowania są i będą uzależnione od rozwoju sytuacji na świecie.

Jak ocenić bieżącą wartość rynkową aktywa? Gdzie zdobyć dane na temat ryzyka i zwrotu z inwestycji? Jak przewidzieć trendy rynkowe?

Goldsaver.pl

 

Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy Forum Rynków Alternatywnych, które odbędzie się 23 marca 2013 roku w Hotelu Sheraton w Warszawie. Gościem specjalnym konferencji będzie Wojciech Fibak światowej sławy tenisista, kolekcjoner i znawca sztuki, właściciel Galerii Sztuki Współczesnej.

Co znajdzie się w programie konferencji?

W czasie konferencji o tym jak kupić tani hektar i sprzedać drogi metr opowie Kuba Karliński, natomiast z zagadnieniami inwestowania w sztukę i budowania własnej kolekcji zapozna uczestników Karolina Nowak oboje z Wealth Solutions. Czy rynek wina jest atrakcyjną alternatywą dla inwestorów zastanowi się Marcin Piwecki – prezes zarządu Wine Advisors. O tym jak zbudować optymalny portfel inwestycyjny złożony z funduszy tradycyjnych i alternatywnych wykład wygłosi przedstawiciel Superfund. Whisky i dzieła sztuki jako alternatywę dla rynków akcji, w oparciu o case study przedstawi Krzysztof Maruszewski prezes zarządu Stilnovisti Investments. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w dyskusji panelowej z udziałem wielu specjalistów z rynków alternatywnych.

Pierwszej edycji Forum Rynków Alternatywnych organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych partnerują Wealth Solutions, Wine Advisors, Superfund oraz Stilnovisti Investments. Głównym partnerem medialnym Forum jest TVN CNBC, do grona partnerów dołączyły również: Polska Agencja Prasowa, Bankier.pl, GPW Media, interia.pl, Wyborcza.biz, Capital24tv, DebiutyNC.pl, eGospodarka.pl, Equity Magazine, Express Biznesu, Inwestycje.pl, LuxTrend, Polish Market, Portfel.pl, Profit Journal, Rynekzlota24.pl, Skarbiec Kancelaria Prawna, Stock One, Miesięcznik Kapitałowy.

Więcej informacji o Forum Rynków Alternatywnych
Formularz zgłoszeniowy

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

3 komentarze

  1. Nikt mi nie przeszkadza. Jeśli uważasz że mieliśmy mega wztrsoy to już jest ciekawie bo wf3wczas sierpniowy spadek nie ma już określenia. A tak na marginesie, jak mamy dokładnie dywagować to to co było do poziomu ok. 2400 nie jest tym co ma być a może już miało być według p. Szczepanika. I jeszcze jedno, oczywiście że indeksy nasze są w trendzie wzrostowym, od maja ale jest to trend dzienny na nieco dłuższym tygodniowym to jesteśmy co najwyżej w bocznym od ponad roku a dokładniej to dzienny na WIG20 jest już ewidentnie spadkowy.

  2. Patrząc na spadki dookoła, to nasza giełda jest super silna- czyżby wsyzcsy liczyli, że na s&p500 wybronią 1395? i dlatego tak nasz rynek trzymali?, trochę nienaturalnie się zachowujemy myślę, że nawet jeżeli jutro będą łudzić się nadzieją, że koniec spoadkf3w w USA , to najdalej w piątek na S zarobimy, czego sobie i innym misiom życzę.

  3. Bardzo proszę o udział w moim badaniu, które jest poświęcone psychologicznym aspektom podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jestem w trakcie pisania pracy na ten temat i bardzo potrzebuję Waszych wykonań badania. Pomóżcie mi w przygotowaniu naprawdę fajnego tekstu a po zakończeniu badania chętnie prześlę interpretacje razem z wnioskami co może być bardzo interesujące dla inwestorów. Jeżeli ktoś chce otrzymać takie opracowanie proszę o przesłanie informacji na adres pmakowiec@st.swps.edu.pl a obiecuję, że je prześlę jak tylko skończę badanie. Bardzo dziękuje za ewentualną pomoc.

    Zapraszam do badania pod adresem:
    http://p32.dec-analysis.com/badanie-19.html

    Pozdrawiam P.M.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.