Gdzie znika złoto z zachodnich banków centralnych?

1

Założyciel i wiceprezes Pacific Alliance Group of Companies (PAGC), William Kaye opowiedział w rozmowie dla King World News o tym, w jaki sposób i gdzie znika złoto z zachodnich banków centralnych. Ta rozmowa spotkała się z licznymi komentarzami, dlatego W. Kaye jeszcze raz wypowiedział się na ten temat dla niemieckiego serwisu metallwoche.de.

W wywiadzie dla King World News William Kaye opowiedział, jak wygląda pożyczanie złota przez banki centralne. W praktyce wygląda to tak, że Fed kontaktuje się ze swoim pośrednikiem, zazwyczaj z JP Morgan, czasami z Goldman Sachs i mówi – „Cena złota musi być niższa. Macie więc 20, 30, 40, 50 ton złota, które pożyczamy wam jako naszemu pośrednikowi. Ale w teorii możemy sprowadzić je z powrotem”.

„To świetna teoria, ale w rzeczywistości to nonsens, bo kiedy już JP Morgan lub Goldman Sachs dostaną złoto, sprzedają je na rynku. Tak więc zajmują krótką pozycję. Natomiast Fed mówi – ‘Mamy umowę, zgodnie z którą możemy domagać się zwrotu złota. W oficjalnych dokumentach ogłosimy więc, że nadal jesteśmy właścicielami tego złota’ ”.

W. Kaye mówi, że to złoto zostaje sprzedane i trafia m.in. do Pekinu. Zanim jednak tam dotrze, często przechodzi przez rafinerię Heraeus w Hongkongu, której używa również PAGC. Sztabki, które tam trafiają, mogą mieć na sobie symbol Bundesbanku. Jednak zostają tam przetopione na najwyższej czystości złoto próby 0,9999. Podobnie dzieje się ze złotem Fedu. Na temat niemieckiego złota w Fedzie W. Kaye powiedział – „Złota, które Niemcy mają dostać za siedem lat, nie dostaną nigdy, bo ono nie jest w posiadaniu Fedu. Ja jestem jego właścicielem, Ludowy Bank Chin jest jego właścicielem, Bank Rezerw Indii jest jego właścicielem, Bank Rosji jest jego właścicielem, ale nie są nim ani Niemcy, ani Amerykanie”.

„By zaspokoić żądania Bundesbanku, należałoby pożyczyć złoto od kogoś innego. Z zapasów na Comexie, które są niewielkie, ale jednak istnieją. Trzeba byłoby pożyczyć je od JP Morgan i od innych. A przecież im samym ledwo wystarcza na codzienne potrzeby. Jestem więc sceptyczny co do sukcesu tej operacji i istnieją powody, by wierzyć, że Bundesbank też już o tym wie”.

Mysaver - magazyn o twoich pieniądzach

Pacific Alliance Group of Companies posiada 1,1 ton złota zmagazynowanego w skarbcu na lotnisku w Hongkongu i jest jednym z najlepszych klientów firmy Heraeus, dzięki czemu W. Kaye mógł porozmawiać z nimi o kilku sprawach. Na jego pytanie o to, skąd trafia złoto do rafinerii Heraeus odpowiedź brzmiała – „Z wszystkich możliwych źródeł”. Następnie przedstawiciele Heraeusa potwierdzili, że oczywiście mieli również na myśli banki centralne, chociaż nie wskazali na żaden konkretny.

W. Kaye powiedział, że w wywiadzie dla King World News jedynie potwierdził znane fakty, o których wiedzą osoby z branży. Są to jednak wstrząsające informacje dla ludzi, którzy nie mają dużej wiedzy o rynku złota.

Raport rynku złota 2016

 

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. Pingback: Przyszłość Systemu Bitcoin | Bitmonety | Bitcoin - Twój Portal Do Świata Bitcoin

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.