Ile kosztuje wydobycie złota?

7

W mediach zajmujących się tematyką światowego rynku złota (także u nas) często powtarzana jest wyliczanka powodów, dla których złoto nadal będzie drożało, a już z pewnością nie stanieje poniżej pewnego poziomu. Wśród takich powodów najczęściej wymieniana jest nakręcona do niebotycznych rozmiarów spirala zadłużenia, stan zachodnich gospodarek i de facto cały czas słabnące waluty. To jednak nie wszystko. 

wydobycie-zlota

Równie istotnym, a z pewnych względów kluczowym, powodem długoterminowej stabilności cen złota może być koszt jego wydobycia. Niedawno bez większego echa przeszła przez media informacja o kosztach wydobycia uncji złota podana przez Marka Cutifaniego, zarządzającego AngloGold Ashanti Ltd. To jeden z największych producentów złota na świecie. Swoje kopalnie ma w czterech krajach. Udział firmy w globalnej produkcji żółtego kruszcu sięga 7 procent. Właśnie Mark Cutifani zdradził, że produkcja uncji złota to koszt bagatela 1200 USD.

Dla wielu osób taki koszt w odniesieniu do cen, może być wręcz szokująco wysoki. Z pewnością globalne kompanie wydobywcze stratne nie są, niemniej przy takich kosztach niezbędna jest odpowiednia skala. Tu pojawia się oczywiście temat nielegalnego wydobycia w Ameryce Południowej czy Afryce. Niemniej produkcja złota na naprawdę masową skalę jest potężnym przedsięwzięciem. Nielegalne kopalnie to głównie problem społeczny, raczej nie są one w stanie zmienić trwale rynku. Paradoksalnie zatem wysoki koszt produkcji może być długoterminowo czynnikiem stabilizującym ceny złota.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

7 komentarzy

 1. Czy wy zdajecie sobie sprawe o czym piszecie mowiac o nielegalnym kopaniu zlota?

  No raczej ni h***. Najlepsze zloza zlotonosne w Afryce Poludniowej znajduja sie 4000 m ponizej ziemi. Na dodatek, znajduje sie tam w tonie ziemi okolo 10 gramow zlota.

  Przecietnie gleby zlotonosna posiadaja 7 gram na tone i znajduja sie 30-200 metrow ponizej powierzchni. Jak wiec mozna wypisywac glupstwa o nielegalnym kopaniu?

  • Nie wymyśliliśmy sobie tematu nielegalnych kopalni, tylko opisujemy argument podnoszony w wielu artykułach i filmach dokumentalnych jak choćby „Prawdziwa cena złota” produkcji BBC. Wartość merytoryczna tych dokumentów jest bardzo słaba, stąd ostrożne podejście do tematu wyrażone w tekście (sądziliśmy, że wystarczająco wyraźnie). Podane przez Pana liczby to potwierdzenie tego co piszemy, że wydobycie złota na dużą skalę jest możliwe tylko w warunkach „przemysłowych”. Nie wiemy czy pokazane we wspomnianym dokumencie dzikie kopalnie złota są prawdziwe, ale ten temat jest poruszany więc się do niego odnieśliśmy. Więcej można zobaczyć także tutaj: http://www.kinofabryka.pl/bosoprzezswiat/kopalniazlota.php

   • To dziekuje za korekte! I prosilbym o bardzo dokladne podejscie do problematyki wydobycia zlota (jak i srebra na calym swiecie).

    Tzn: ze srebra brakuje obecnie na zapasy a wydobywalnosc spadla na 60 gram za tone w glebach srebronosnych.

    Uwazam ze to wazne, bo jesli mowimy o oszczedzaniu to swiat definitywnie zaczyna sie przerzucac z ksiazeczki oszczednoscowej na kruszce! ;)

 2. Pancho Villa na

  Bzdura. W miarę jak rośnie cena złota, uruchamia się wcześniej nieopłacalne kopalnie. Kiedy cena złota spadnie do np. 800 dol., to zamknie się kopalnie gdzie koszt wydobycia jest 1200 dol. i będą pracowały tylko te, gdzie koszt wydobycia będzie np. maks. 650 dol. Czyli koszt wydobycia spadnie z 1200 do 650 dol.

  • Bardzo ciekawa opinia. Rozumiemy, że spotkał się Pan z udokumentowanym opisem takiego procederu obecnie lub w przeszłości? My nie jesteśmy przekonani czy nowoczesną kopalnię, w którą inwestuje się naprawdę duże pieniądze ktoś ot tak by zamykał? Poza tym dlaczego cena złota miałaby spaść do 800 dolarów?:)

   • Bo cenę złota reguluje rynek a nie kopalnia. Za jakiś czas przeczyta Pan ten wpis i pojmie to o czym mówię. Cena danego towaru nie koniecznie określa jego faktyczną wartość a cenę towaru reguluje rynek.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.