Indeks Nastrojów Inwestorów na Rynku Złota

0

Inwestorzy rynku złota wątpią, czy inwestowanie w najcenniejszy z kruszców jest w  perspektywie krótkoterminowej dobrym rozwiązaniem. Tylko 25 proc. uczestników tego rynku pozytywnie patrzy w najbliższą przyszłość. Reszta albo pozostaje neutralna, albo nastawiona jest zdecydowanie negatywnie.

Tylko ¼ uczestników rynku złota pozytywnie odnosi się do panującej obecnie sytuacji. Być może jest to efekt niskich poziomów cen najcenniejszego z kruszców, co stwarza jednocześnie okazję do zainwestowania środków i zrealizowaniu zysków w perspektywie długoterminowej.

Jednak patrząc na to jak kurs zachowywał się w ciągu ostatnich dni, to niestety wnioski nie są zbyt optymistyczne. Poziom 1300 dolarów za uncję nie był na rynku widziany od końcówki czerwca, czemu pewnie bacznie przyglądają się bardziej sceptycznie nastawienie gracze. Indeks nastrojów inwestorów rynku złota nie pozostawia złudzeń. 19 % inwestorów pozostaje wobec sytuacji neutralna, a ponad połowa (55 %) odnosi się do niej negatywnie.

Choć poziom ceny złota lekko odbił od dna (jednak wcale nie jest powiedziane, że kurs nie spadnie jeszcze niżej), to wciąż zdecydowany marsz kursu w górę wydaje się bardzo mało prawdopodobny. Co dostrzegają chyba inwestorzy rynku złota, którzy w przeważającej większości nie wierzą w odwrócenie trendu.

Patrząc na sytuację na rynkach, w tym także na rynku akcji i analizując ogólną sytuacje makroekonomiczną, trudno doszukać się argumentów, za krótkoterminowym wzrostem cen złota. Zielony kolor na giełdach, pozytywne sygnały płynące przede wszystkim z amerykańskiej gospodarki, a także rosnące koszty wydobycia złota są wystarczającymi argumentami, żeby w najcenniejszy z kruszców, przynajmniej teraz, nie inwestować.

Zobacz w Mysaver TV

Nadzieję jednak wciąż widzi 25 proc. inwestorów, którzy wzięli udział w badaniu i być może ich podejście znajdzie większą liczbę zwolenników już w kolejnym odczycie indeksu, które będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu. To jednak w dużym stopniu zależy od tego, jak kurs złota będzie kształotwał się w ciągu najbliższych dni.

* * *

Indeks Nastrojów Inwestorów na Rynku Złota jest badaniem przeprowadzanym przez portal Rynekzlota24.pl, którzy mierzy procent pozytywnie, negatywnie i neutralnie nastawionych inwestorów do sytuacji panującej na rynku złota. 

Marshall Gittler (IronFX) : QE nie jest drukowaniem pieniądza

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.