Indie zapłacą złotem za irańską ropę

0

krugerrandJak podał izraelski serwis informacyjny DEBKAfile Indie negocjują z Iranem przyjęcie złota jako oficjalnego środka rozliczeniowego w handlu ropą między tymi krajami. Bezpośrednim powodem poszukiwań nowej waluty rozliczeniowej są sankcje nałożone na Teheran przez USA i Unię Europejską.

Pierwsze pomysły zakładały rozliczenia w rupiach lub chińskich juanach, jednak ostatecznie obydwa kraje najprawdopodobniej zdecydują się na złoto. Sprawa ma o tyle szerszy kontekst, że władzom w Teheranie od dłuższego czasu zależy na znalezieniu nowego środka rozliczeniowego w handlu irańską ropą. Obecnie podstawową walutą na rynku surowców jest dolar. Iran nie jest pierwszym krajem skonfliktowanym z USA, który chce ten stan rzeczy zmienić.

Niedawno informowaliśmy o planach byłego przywódcy Libii Muammara Kadafiego, który chciał stworzyć nową walutę rozliczeniową w handlu ropą, opartą bezpośrednio o złoto. Plany libijskiego dyktatora przerwało powstanie i interwencja państw zachodnich w tym kraju.

Obecnie również w rejonie Zatoki Perskiej konflikt zbrojny wisi w powietrzu. Amerykanie coraz odważniej mówią o interwencji w Iranie. Obecnie, w związku z odmową porzucenia programu atomowego, ta islamska republika objęta jest sankcjami USA i UE. Przeciwko embargu protestują Indie i Chiny, które deklarują chęć dalszego kupowania irańskiej ropy.

Zobacz w Mysaver TV

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.