Indie zwiększą import złota

0

W pierwszym kwartale 2012 roku popyt na złoto w Indiach kształtował się na poziomie ponad 200 ton. To o 29% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Pod koniec 2011 roku i na początku 2012 pozycję lidera zajęły Chiny. Teraz trend ma się odwrócić. Według szacunków prezesa Bombay Bullion Association w drugiej połowie 2012 roku Indie sprowadzą ponad 300 ton złota.

Na zmniejszenie rynku złota w Indiach największy wpływ ma słaba rupia i jej niski kurs w stosunku do dolara. Ceny żółtego kruszcu w tej walucie biją rekordy wysokości co z kolei w naturalny sposób osłabia popyt. Rząd indyjski podejmował w tej sytuacji różne działania. Między innymi podniesione zostały cła na import złota i srebra.

Mimo prognoz o wzroście importu złota trudno przypuszczać by Indie szybko powróciły do liderowania w światowym rankingu popytu na królewski kruszec. Rozwój Chińskiego rynku raczej nie wyhamuje choćby przez wciąż duże zakupy tamtejszego banku centralnego.

 

Zobacz w Mysaver TV

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.